3. Ново разочарование за ЦСКА - 1:3 срещу Базел

Ново разочарование за ЦСКА - 1:3 срещу Базел

Фрай пак вкара два гола, само Тошко Янчев се отчете със суперпопадение за "армейците". Маркиньос с тежка контузия.

Базел за втори път победи ЦСКА в груповата фаза на Лига Европа. След като преди две седмици швейцарците изнесоха истинска лекция в София и победиха с 2:0, тази вечер те се наложиха с 3:1 над "армейците" с нови два гола на нападателя Фрай. Възпитаниците на треньора Любослав Пенев играха много добре, като до първия гол стояха по-добре на терена, въпреки че от състава липсваха петима основни играчи. Два от головете на Базел паднаха след груби грешки на централните защитници на "червените" Бранеков и Виданов, а другият след злощастен рикошет. Почетното попадение за ЦСКА пък бе дело на капитана Тодор Янчев. Положението в ЦСКА се утежни в последните минути на двубоя, след като амнистираният Маркиньос получи тежка травма и все още не е ясно колко време ще отсъства от терените.

Срещата започна отлично за „червените”, след като Маркиньос центрира много остро от пряк свободен удар, а топката мина над вратата на Коломба. В 11-ата минута Инкоом стреля от 24-25 метра, но ударът му попадна в ръцете на Чавдаров. Постепенно двата отбора съсредоточиха усилията си в центъра на терена, а чистите голови положения пред двете врати бяха истинска рядкост. В 24-ата минута Фрай стреля от 20-ина метра от воле, но за негово съжаление ударът му мина на около 50 сантиметра покрай левия страничен стълб на вратата на „армейците”.

Три минути по-късно бразилецът Маркиньос напредна през центъра на терена и стреля силно от 30-ина метра, а топката мина на сантиметри над напречната греда. Няколко минути по-късно играч на Базел центрира към Алмарареш, който бе блокиран от Костадин Стоянов. Коженото кълбо се удари в ръката на българския защитник, но реферът Ориеков даде знак играта да продължи. В 35-ата минута противно на логиката домакините поведоха в резултата след щастлив рикошет. Желажерт стреля силно от 25 метра, коженото кълбо се удари в тялото на Фрай и заблуди Чавдаров, който само изгледа влизащата във вратата му топка – 1:0.

Пет минути по-късно домакините за втори път прекършиха българския отбор. Бранеков направи груба грешка, като изпусна топката, а след това събори Фрай. Реферът Ориеков не се поколеба и веднага посочи бялата точка. Зад топката застана потърпевшият Фрай, който с безпощаден удар в десния ъгъл удвои резултата. До края на полувремето домакините можеха да направят резултата класически, но на два пъти стражът на ЦСКА се намеси много авторитетно.

Втората част започна с нова опасност пред вратата на Чавдаров. Фрай влезе в полето и се опита да намери Алмерарес, но българският вратар излезе и улови топката. Постепенно играчите на ЦСКА се активизираха и започнаха по-сериозно да поглеждат към вратата на Базел. В 55-ата минута Манчев стреля силно от 20-ина метра, топката рикошира в крака на бранител на домакините и се насочи към Маркиньос. Бразилецът стреля с глава, но Коломба успя да парира удара му. Все пак играчите на ЦСКА успяха да намалят резултата шест минути по-късно. Маркиньос центрира от корнер към далечната греда, капитанът на „армейците” Тодор Янчев овладя топката на гърди и от воле разстреля Коломба.

Играчите на Базел реагираха като ужилени на попадението на „червените” и отново започнаха да редят опасни атаки към вратата на Чавдаров. При една от тях в 69-ата минута, играч на домакините изпрати топката напред към Фрай, а Виданов, който в мача играеше като централен защитник, направи уникална грешка, след като не успя да изчисти коженото кълбо с глава. Фрай овладя топката и с елегантен удар направи 3:1. Малко по-късно Араторе можеше да вкара и четвърти гол, но от 5-6 метра стреля над вратата.

В края на мача последваха нови силни минути за ЦСКА. Първо опасен удар на Иван Стоянов мина в опасна близост до вратата на Базел, а 10-ина минута по-късно влезлият като резерва Руи Мигел стреля от границата на полето, коженото кълбо рикошира в крака на бранител и мина на сантиметри над вратата на Коломба. В 84-ата минута Мигел подаде вдясно към Маркиньос, който стреля силно по диагонала, но стражът на швейцарците парира удара му.

В края на мача Маркиньос получи травма, като все още не е ясно колко време ще отсъства от терените. В крайна сметка Базел победи с 3:1 ЦСКА и на практика шансовете на "армейците" да продължав в следващата фаза на Лига Европа станаха илюзорни.