3. "Орлетата" капитулираха срещу Литекс в края (видео)

"Орлетата" капитулираха срещу Литекс в края (видео)

Ловчанлии стигнаха до пълен обрат при гостуването си на Пирин след като губеха с 0:1 до почивката

Отборът на Литекс победи Пирин с 2:1 в мач от 18-ия кръг на „А” група на стадион „Христо Ботев” в Благоевград. „Орлетата” откриха изненадващо резултата в 15-ата минута чрез Антон Карачанаков. Ловчанлии обаче стигнаха до изравнително попадение, дело на Дока в 58-ата минута, а пет минути преди края на срещата сенегалецът Папе Диуф направи пълен обрат в резултата. По този начин Литекс записа 11-а поредна победа в българското първенство, докато Пирин все още не е усетил вкуса на победата от началото на пролетния дял.

Тимът от Ловеч превъзхождаше своя съперник в игрово отношение през първата част. „Оранжевите” владееха топката през по-голямата част от времето, но така и не успяха да създадат сериозно положение пред вратата на „орлетата”. Най-сериозните положения, открили се пред шампионите бяха след изпълнения на корнери, след които Пламен Николов на няколко пъти отправяше удари с глава, но встрани от вратата.

От своя страна тимът на Пирин още от самото начало загатна, че не излиза като обречен в тази среща и още в първите минути опасна контраатака на домакините, при която Бибишков бе изведен зад отбраната на Литекс, бе спряна поради съмнителна засада.

Така се стигна до 15-ата минута, когато след ново контранападение на „орлетата” картотекираният късно снощи Иван Цветков изведе чудесно младия Антон Карачанаков в наказателното поле на гостите. Първото докосване на Карачанаков не бе добро и той загуби владение над топката, но след груба грешка на Джемал Берберович, младото „орле” отне кълбото и от малък ъгъл го промуши между краката на слисания Баривиера.

Седем минути по-късно Христо Янев от състава на Литекс, който бе под въпрос за тези среща до последния момент отправи опасен удар от пряк свободен удар, преминал на около метър над напречната греда. Веднага след изпълнението обаче Янев почувства болки и поиска смяна, която стана факт малко след това и в игра се появи младият Румен Руменов.

След тази принудителна смяна, ловчанлии разчитаха главно на пробиви на Дока отляво и на Том отдясно, но до края на първата част бразилците успяха да спечелят само няколко ъглови удара.

„Орлетата” започнаха уверено второто полувреме и две минути след почивката след нова чудесна контраакция Бибишков бе изведен на чиста позиция и стреля силно на около метър-два встрани от левия страничен стълб.

Малко по-късно от щаба на домакините имаха сериозни претенции към рефера Николай Йорданов, който не видя удар без топка на Дока срещу Aнтон Костадинов. Арбитърът санкционира единствено играчът на Пирин с жълт картон, който бе извършил нарушение срещу бразилеца.

В 57-ата минута последва ново отлично взаимодействие между Иван Цветков и Крум Бибишков, след което бившият играч на ловчанлии влезе в единоборство с Пламен Николов и се свлече в наказателното поле на гостите. Главният рефер Николай Йорданов обаче остана безмълвен и не посочи бялата точка.

Само минута по-късно Литекс изравни резултата след много силен и точен изстрел на Дока извън наказателното поле. Бразилецът стреля с десния крак, след което топката срещна дясната греда на Аршинков и стана неспасяема за стража на „орлетата”.

В 66-ата минута дойде най-опасното положение за Пирин през втората част. След поредната контраигра на домакините топката попадна в Бибишков, който от границата на наказателното поле отправи много силен изстрел, който премина на сантиметри от дясната сглобка на вратата на Литекс.

Последваха два невероятни пропуска за ловчанлии. Първо в 74-ата минута Дока изведе Диуф на чиста позиция, но ударът му бе отразен блестящо от Аршинков.Шест минути по-късно невероятен пропуск направи Момчил Цветанов, който от отлична позиция стреля над вратата на Пирин.

Така се стигна до 85-ата минута, когато Дока изведе Папа Диуф в наказателното поле на домакините. Той преодоля Аршинков и вкара в опразнената врата за 2:1, като при това положение останаха съмнения за засада.

По този начин отборът на Литекс стигна до пълен обрат в срещата и продължава да бъде убедителен водач в първенството с актив от 46 точки. Тимът на Пирин пък е на предпоследната 15-а позиция със скромните 11 пункта и са под сериозната угроза да играят в „Б” група от следващия сезон.