3. Рефер отне победата на България в Копенхаген (ВИДЕО+СНИМКИ)

Рефер отне победата на България в Копенхаген (ВИДЕО+СНИМКИ)

Станислав Манолев откри на "Паркен" преди турският арбитър да отсъди скандална дузпа за домакините

България завърши 1:1 срещу Дания като гост, но голът на „Червения динамит” беше подарен от турския рефер Фират Айдънъш. Арбитърът отсъди скандална дузпа за домакините през второто полувреме при резултат 1:0 за България, като не видя игра с ръка на спънатия от Илия Миланов футболист Корнелиус. Малко преди това това Станислав Манолев откри резултата при светкавична контраатака. Момчетата на Любо Пенев демонстрираха огромно желание и хъс, за да спечелят този мач, макар че и точката ни устройва по пътя към Мондиал 2014, но както съдията, така и съдбата реши да бъде друго. Трябва да се отбележат и чистите положения на Дания през първата част, когато българите бяха приели играта в своята половина. Ники Михайлов извади една топка от голлинията при лоша изява на Владо Гаджев, а фрапираща грешка на Георги Миланов можеше да донесе гол пасив на почивката. През втората част „лъвовете” излязоха преобразени и с малко по-голяма ефективност можеха да вкарат и повече от един гол. Дания пък играеше само с центрирания, с които „трикольорите” се справиха.

Така нашите остават без загуба в квалификационна група "В" от зона "Европа" за Мондиал 2014, като събраха 10 точки от шест мача, с 3 зад лидера Италия и среща повече от "адзурите". Чехия заема третото място с 8 точки от пет мача, а Дания - четвъртото - с 6 точки, също от пет двубоя.

Любопитен факт е, че в се спази традицията мачовете между Дания и България в Копенхаген да завършват с голови равенства, като това е 7-мото такова.

Селекционерът Любослав Пенев направи три промени в своя състав в сравнение с онзи, който използва при разгрома над Малта. Изненадващо в дясната зона на защитата започна Илия Миланов, който трябваше да замести наказания Йордан Минев. Светослав Дяков пък зае мястото си в центъра на полузащитата вместо Георги Илиев, който излезе срещу Малта (6:0). Станислав Манолев се завърна в стартовите 11, докато Емил Гъргоров остана на пейката. На върха на атаката бе оставен Александър Тонев.

600 българи подкрепиха националите в Копенхаген. Иначе около 22 000 зрители се стекоха на събиращия 38 000 „Паркен” в датската столица, където температурата на въздуха беше 0 градуса.

Първото полувреме очаквано се разви най-вече в половината на България. Още в 3-ата минута българската отбрана бе поставена под напрежение. Първоначално тя не успя да се справи с центриране на Ериксен, но Светльо Дяков застана на пътя на топката при последвалия удар на Корнелиус от точката за изпълнение на дузпа.

Центриранията валяха и то във вратарското поле, където Михайлов действаше сигурно. В 23-ата минута той трябваше да вади от голлинията засечен шут на Стокхолм, който беше изпуснат от Гаджев.

Преди това Николай Бодуров получи контузия и Любо Пенев трябваше извършва принудителна смяна. На мястото на защитника на Литекс влезе десният бек на Славия Радослав Димитров, който дебютира преди четири дни срещу Малта, когато отново се появи като резерва. 24-годишният ловчанлия с прякора Меси се включи добре в дясната зона на отбраната, като мястото на Бодуров в центъра на ариегарда бе заето от Илия Миланов.

В 36-ата минута Дания пропусна най-добрата си възможност за откриване на резултата. Георги Миланов направи фрапираща грешка, като подари топката на Ериксен. За щастие обаче ниският диагонален шут на футболиста на Аякс премина покрай страничната греда.

България се опита да изнесе играта в края на полувремето. Тогава шут на Ивелин Попов извън наказателното поле тупна коварно пред Андерсен. Датският страж обаче успя да отбие.

След подновяването на играта Михайлов спаси с лекота слаб ножичен удар на Ромедал от вратарското поле след пробив на Поулсен през зоната на Радослав Димитров.

В следващия момент България получи първата си чиста възможност. Ивелин Попов пресече пас на Ериксен в центъра и тръгна мощно към вратата, но вместо да играе сам, реши да комбинира с Тонев на границата на наказателното поле и пасът му беше пресечен.

В 51-ата минута обаче нямаше прошка. При светкавична контраатака Тонев центрира отляво във вратарското поле, откъдето Станислав Манолев засече топката в мрежата за 1:0.

Силният български порив продължи, но Тонев стреля неточно три минути по-късно от дъгата на наказателното поле.

При поредна бърза атака на българите по левия фланг Попов комбинира с Манолев, който върна към Тонев, чийто удар обаче отново беше неточен.

В 62-ата минута съдията Фират Айдънъш от Турция подари дузпа на Дания. Корнелиус навлезе в наказателното поле с помощта на ръката си, но това остана незабелязано от рефера. След това Илия Миланов подложи крак и закачи датския нападател, който използва възможността, за да се просне в пеналтерията. Тогава арбитърът веднага посочи бялата точка. Агер изравни с удар в левия ъгъл на Михайлов, който не мръдна.

Любо Пенев опита да задържи изгодния резултат с включването на дефанзивния полузащитник и боец Георги Илиев, който замени Ивелин Попов.

България обаче продължи да търси победата. Бързите ни футболисти подсказваха, че могат да я постигнат. В 78-ата минута отново се откри пространство пред датската врата. Тонев опита пореден шут и въпреки че този път беше точен, нямаше нужната сила, за да затрудни вратаря.

Въпреки че Дания опита финален щурм, по-опасният отбор беше българският. В 86-ата минута Георги Миланов беше изведен отляво, финтира защитник и пусна към дъгата на наказателното поле, където Гаджев можеше да шутира, но се забави и Йоргенсен му попречи да го стори.

Датският селекционер пък пусна ръстови играчи предвид еднотипната си игра с центрирания. Българската отбрана с колективни усилия се справи с финалния щурм на домакините.

През септември гостуваме на Италия, като мачът ще пропусне Георги Миланов за натрупани картони.