3. Събуждането на Жоао Силва

Събуждането на Жоао Силва

Португалецът е по-ефективен от Базил де Карвальо, вкарва на всеки 88 минути

През лятото, след много мъки, Левски успя да привлече Жоао Сил­ва. Португалският таран бе предс­тавен на "Герена" от Илиан Илиев като "нападател, който от много време е липсвал на Левски". Около Силва се вдигна доста шум. Все пак идваше за немалка сума, а трансферните му права бяха държани от Евертън. Агент на играча пък е акулата в бранша Жорже Мендеш мениджър на Жозе Мауринъо и Кристиано Роналдо.

Силва прис­тигна при си­ните, кога­то лятната подготовка вече бе пpeполовена. Това обаче не бе никакво извинение - от него се очакваше да започне да ниже гол след гол. Но реалността се оказа съвсем дру­га.

Безплатният Базил де Карвальо захапа титулярното място и за почна да къса противниковите мрежи (сенегалецът е реализатор №1 в А група за есенния полусезон с 13 попадения). Жоао Силва пък изтърка скамейките, а когато се появяваше в игра като резерва, изумяваше с вдървеността си. Първо много рядко излизаше на по­ложение, а когато го стореше, отиграването му предизвикваше смях по трибуните. В дербито срещу ЦСКА пропусна да вкара от голлинията. Тогава всички го отпи­саха, а на "Герена" се чудеха какво да го правят.

Едва в деветия си мач със синя­та фланелка португалецът започ­на като титуляр! Това се случи на 27 октомври 2012 година - три ме­сеца и половина, след като подписа официално със сините. В този дву­бой, в който Левски спечели с 2:1 срещу Локо Пд на "Георги Аспарухов", Силва най-после вкара. След попа­дението си обаче бе сменен от Илиан Или­ев, а това породи осви­рквания от трибуни­те.

Всъщност това си ос­тана и последният мач като титуляр на Силва в А група. Започна от началото само в двете срещи с втородивизионния Пирин Разлог за купата. В тях успя да вкара по един гол, но Илиев не остана доволен от играта му - "тряб­ва да покаже нещо повече, за да е титуляр", заяви специа­листът и подчерта, че е необ­ходимо португалецът да по­добри позиционирането си.

Изобщо Силва получи крити­ки от всевъзможни места. По­каза обаче волски нерви и не се отчая. А късметът му се ус­михна отново в двубой за Ку­пата на България. Влезе още в 11-ата минута срещу Черно море на мястoтo на контузения Базил де Карвальо и вкара два гола за успеха с 4:0 в първия осминафинален сблъсък.

Упражнението се повтори и срещу Славия онзи ден. Португалецът отново стана от скамейката в началото на среща­та. Влезе на пожар срещу белите при резултат 1:1. Ако Левски не бе спечелил срещата, сигурно Илиан Илиев щеше да бъде разкъсан от критики, защото реши да рискува с двама нападатели. 13 секунди след започването на втората част Силва с красив удар от воле даде преднина на тима си. Изпълнение, което напълни фенското око. След още две минути пак се озова в прегръдките на съотборниците си. Така има на сметката си вече 7 го­ла. Актив, който ще може да увели­чи в реванша срещу Черно море за купата в неделя. А Илиев ще може да си отдъхне, тъй като явно в Силва има нещо.

Взетият за около 400 хиляди ев­ро през лятото футболист вече може да се успокои, защото ехид­ните подмятания по негов адрес ще спрат. А и колкото невероятно да звучи, Жоао Силва е по-ефективен от Базил де Карвалъо. Португалецът има 17 мача, в които е отбелязал 7 попадения. Той обаче е прес­тоял на терена 622 минути. Тоест пронизва противниковите врата­ри по веднъж на 88 минути. Дока­то Карвальо, който се е разписал 14 пъти в 18 мача, е точен на все­ки 105 минути

Португалецът има по-голям кое­фициент на полезно действие и от нападателите, играли за Левски през миналото първенство. През първия полусезон Иван Цветков имаше 6 попадения във всички тур­нири - точен бе на всеки 127 мину­ти. Сьорд Арс, който също бе наро­чен за скъпо разочарование и още през зимата разкаран, бе със след­ните показатели - 16 мача, 1015 минути, 8 гола, по гол на 126 мину­ти. Най-лош мерник имаше брази­лецът Жозе Жуниор, който играе­ше през пролетта. Той реализира 6 попадения, по едно на 195 минути игра...

Така че предвид младостта си Жоао Силва може да се окаже добра инвестиция в бъдещето. Таранът се събуди, а през пролетта вече ще е напълно аклиматизиран. Само от него ще зависи дали най-накрая ще се пребори за титулярното място. Или ще се задоволи само с ролята на жокер. Факт е обаче, че вече ре­ализира 7 гола, толкова, колкото имаше през последните 2 години, преди да дойде на "Герена".