3. Шампионът пречупи „моряците” с 3:1, новите лъвове блестят (видео)

Шампионът пречупи „моряците” с 3:1, новите лъвове блестят (видео)

Повиканите за първи път в националния тим Николай Бодуров и Даниел Димов вкараха по едно попадение

Българският футболен шампион Литекс спечели домакинството си на Черно море от деветия кръг с 3:1 и се приближи на две точки от лидера във временното класиране – Левски, които обаче има мач по-малко.

Двата състава предложиха динамичен и изпълнен с положения двубой на зрителите на Градския стадион в Ловеч, но в крайна сметка „оранжевите” взеха своето.

Очаквано срещата започна с териториален натиск на домакините, които владееха инициативата и се опитваха да притиснат максимално съперниците, но „моряците” играха много организирано и компактно във фаза защита.

Първото по-интересно положение в срещата бе в актива на „оранжевите” след изтичането на първия четвърт час игра. Тогава точен изстрел на Том от 20-ина метра преодоля стража на варненци Илко Пиргов, но Танко Дяков се намеси решително и изчисти от голлинията.

В 33-ата минута пред Христо Янев се откри възможността да изпробва своя специалитет – изпълнение от пряк свободен удар, след като Дока бе фаулиран на сантиметри от наказателното поле. Халфът изпълни прецизно статичното положение и потърси вратарския ъгъл на Пиргов и не сгреши. Стражът на гостите тръгна да покрива далечния и остана изненадан – 1:0 в полза на Литекс.

Резултатът се запази такъв точно 7 минути. Малко преди почивката новият национал на Черно море – Даниел Димов стреля от далечна дистанция, топката мина през няколко футболиста на домакините и спря в мрежата на недобре пласирания страж на „оранжевите” Виничиус.

През втората част мачът се откри и двата състава започнаха да действат с повече скорост в предни позиции, а това доведе до множество положения пред двамата вратари.

В 64-ата минута Литекс получи правото да изпълни пряк свободен удар, като зад топката отново застана Христо Янев, но този път халфът предпочете да центрира заради малкия ъгъл, който имаше. Най-съобразителен в наказателното поле на варненци се оказа повиканият от Лотар Матеус в националния отбор Николай Будуров, който увенча добрата си игра с попадение.

В самия край на срещата Дока центрира в наказателното поле, където Александър Александров игра с ръка, а Ахмед Ахмед отсъди дузпа. Стражът на гостите Илко Пиргов първоначално спаси изстрела на Брату, но реферите прецениха, че вратарят е излязъл неправомерно напред, скъсявайки ъгъла, и дузпата бе пребита. Румънецът нямаше проблеми при втория опит и оформи крайното 3:1 в полза на своите.

Така Литекс зае втора позиция във временното класиране с 19 точки, докато Черно море остана на осмо място с 12 точки след девет кръга.

Ето и съставите:

Литекс: 31. Виничиус 3. Занев 4. Берберович 7. Янев 8. Том (’90 Попов) 9. Тодоров (’72 Брату) 10. Сандриньо (’58 Барт) 15. Дока 22. Николов 23. Йеленкович (к) 33. Бодуров;

Черно море: 26. Пиргов 25. С.Александров 6. Дяков 15. Ал.Александров 12. Тиаго (’73 Колев) 28. Маркес (’60 Адемар) 10. Димов 23. Георгиев 14. Божилов 21. Илиев (к) 77. Юруков (’68 Будинов);