3. Шампионска класика за Литекс

Шампионска класика за Литекс

Ловчанлии спечелиха гостуването си на Локо (Пд) с 3:0 и се окичиха със златните медали в „А” група

Новият шампион на България се казва Литекс. Ловчанлии си осигуриха титлата след победата с 3:0 над Локомотив (Пд) на „Лаута” в мач от 28-мия кръг на „А” група. Нифлор и Дока донесоха ценните три точки и златните медали за отбора на Гриша Ганчев. Това е трета титла за Литекс след 1998-ма и 1999-та година.

Първото полувреме премина под диктовката на домакините. В началните минути футболистите на Литекс използваха центриранията като метод за преодоляване на вратаря Ставрев, но безуспешно. Локомотив (Пд) отговори с греда на Здравко Лазаров в 10-ата минута след самостоятелен пробив. След това в 15-ата минута Лазаров отново затрудни Галато, но вратарят на Литекс успя с мъка да псаси неговия удар. В следващата атака гостите имаха шанс да открият резултата, но ударът на Сандриньо бе твърде слаб и Ставрев спаси без проблеми.

В 20-ата минута Литекс създаде и най-доброто си голово положение. Ивелин Попов бе оставен непокрит в наказателното поле на Локомотив, но Ставрев излезе предвидливо и изби топката. След този епизод Локомотив отбеляза гол, но той бе отменен заради засада на Йордан Тодоров. Малко след това Локо удари и втора греда след пряк свободен удар на Даксон. Футболистите на Наджи Шенсой продължиха да натискат, но до гол във вратата на Литекс така и не се стигна. Вместо това гостите се сдобиха с минимална преднина 5 минути преди края на първото полувреме. Том центрира към Нифлор отдясно, който бе безпощаден за 1:0.

Малко след съдийския сигнал на Георги Йорданов за начало на второто полувреме Литекс удвои своята преднина. Том центрира в наказателното поле на Локомотив, където топката бе засечена от Дока във вратата на Ставрев. В 51-ата минута нов гол на Локомотив бе отменен заради нарушение срещу резервния вратар на Литекс Голубович. Той влезе в 50-ата минута заради контузия на титуляра Галато. След този епизод играта на „Лаута” се успокои. Футболистите на Локомотив показаха безидейна и объркана игра, а футболистите на Литекс спокойно зачакаха края на мача и празниците за шампионската титла. Част от публиката в Пловдив дори си тръгна от стадиона, разочарована от слабата игра на своите любимци.

Все пак Локомотив създаде едно голово положение в 68-ата минута. Резервата Кики намери Лазаров, който стреля, но топката мина покрай десния страничен стълб на Голубович. Стреснати от тази ситуация футболистите на Литекс отговориха с опасен изстрел на Христо Янев от фаул, спасен с мъка от Ставрев. Геройствата на вратаря на „смърфовете” не предотвратиха и третия гол в неговата врата. Нифлор се разписа за 3:0 след много хубав удар с глава. Така Литекс си осигури шампионската титла в „А” група, докато Локомотив (Пд) продължава битката за оцеляване. Даксон да Силва изигра своя мач номер 100 за "смърфовете" в "А" група.