3. Тракийска битка с изглед към Европа

Тракийска битка с изглед към Европа

Берое води с 2:1 на Ботев в битките за върха

Ботев и Берое ще се сблъс­кат днес в битка, която надминава парамет­рите на Тракия. По­бедителят от двата мача ще се прибли­жи с още една стъп­ка до участие в Лига Европа. Сякаш бе игра на съдбата, че двата най-обичани отбора във втората осмица се срещат в решителен двубой за виза в Европа.

Това е четвъртият случай, в който два­та отбора водят битка за върха и първият от сезон 1985/86, когато Бе­рое спечели титла­та, а „канарчетата" останаха втори.

През 1977/78 бе поставено началото на надбягването между двата колоса от централна Бъл­гария, завършващо с фотофиниш. В крайна сметка плов­дивчани триумфи­раха с 3 точки пред съперника си. В последния кръг Бе­рое бие съперника си с 3:2, но това та­ка и не стига на тима да се класира за Купата на УЕФА. Първият двубой в Пловдив пък завър­шва 0:0.

Две години по- късно е втората им епична битка, която е и може би най-драматичната. Тук триумфът е за заралии, които завършват четвърти с 34 точки, а Ботев оста­ва на петата пози­ция с 33. В първия мач през есента между двата отбора Берое бие с 4:2. Стефанов, Стефан Найденов и на два пъти легендата Пет­ко Петков. Ключова е битката на 11 юни в предпоследния кръг, когато „зелените" бият с 2:1 ка­то гост. Танев отк­рива за заралии, Манолев изравнява, но Петко Петков носи толкова важния успех в 82-рата ми­нута. Драмата е толкова по-голяма, защото Аргиров из­пуска дузпа за дома­кините в 32-рата минута. А преди та­зи среща ремито из­глежда удобния ре­зултат за „канарче­тата". Последният кръг също минава под знака на съспенса, когато Ботев (Bp) удря сензаци­онно „канарчетата" с 3:2, въпреки че до 82-ата минута ре­зултатът е 2:1 за пловдивчани. Тогава обаче Боян Евтимов и пастрокът на Ва­лери Божинов - Са­шо Ангелов носят обрата. Интересно е, че в същия кръг и Берое пада на свой терен с 1:2 от Черно море.

Последният слу­чай е най-добре из­вестен, защото то­гава Берое триум­фира с титлата, а именно Зехтински и компа­ния са единственият опонент. Не помага и победа­та с 8:1.

Добрин Гьонов: Всяко начало си има край