Селекционерът на юношеския ни национален отбор до 17 години, които се представиха отлично в елитния квалификационен кръг за Евро 2012, Александър Димитров, призна, че е изключително доволен от възпитаниците си и изградения колектив в отбора, предаде репортер на Novsport.com.
Младият специалист ракзри още, че ядрото на отбора е съставено от играчи на Левски и Литекс, а той винаги е искал то да се състои от футболисти на Левски и ЦСКА. Причината да няма играчите на "армейците" в селекцията му е, че той смята, че в момента клубът просто не разполага с добри свои кадри.
"Съставът, с който завършихме 0:0 с Португалия, бихме Турция и паднахме от Германия, което си е огромен успех, е съставен от 6 играчи от Левски, 5 от Литекс, 3 от Черноморец, 2 от Чавдар (Етрополе) и 1 от Спартак (Пловдив)", започна Димитров.
Той разкри, че счита за нормален факта по-големите отбори да взимат най-добрите футболисти от школите на по-малките в своите редици: "Нормално е, когато на децата им се предложат по-добри условия за работа, те да отидат там, никой не бяха от хубавото. Има наредба, тя не трябва да се пренебрегва и да не се търсят подобни вратички. Когато се купува един футболист, то трябва да бъде платено на предишния му клуб, защото за този играч са давани средства, а след това е нормално родният клуб на играча да бъде обезпечен".
Селекционерът на малките "лъвчета" изрази и благодарността си към президента на БФС Борислав Михайлов, който е предоставил отлични условия за работа на юношите на България: "Градим този отбор вече две години, основно благодарение на Борислав Михайлов, който ни даде перфектни условия за работа, и вече постигаме страхотни резултати. До този момент сме загубили само 2 мача, при това от финалистите на европейското първенство - Грузия и Германия".
Специалистът разкри, че според него основната разлика между родния футбол и този в останалите европейски страни е, че у нас се работи на парче и проблемите идват основно от началното обучение на младите футболисти: "България все още ражда таланти, но отстъпваме в началното обучение. Там се работи на парче, няма синхронизираност и когато на 16-17 години идват необучени на елементарни неща, а тогава много трудно се успява да им се променят вредните навици, следователно не са готови за мъжкия футбол. Има огромна пропаст между юношеския и мъжкия футбол, което идва основно от лошото начално образование. Сега има и много неща, които да отклоняват вниманието на подрастващите и тук идва ролята на БФС и шефовете на клубовете. В Германия преди няколко години бе изработена методика за подготовка до 2022-а година, за да може децата им сега да са готови за Мондиала тогава".
"Сега изработихме една кратка концепция, но не можем да задължим клубовете да я налагат. Ако дадения треньор все пак реши да я използва, то резултатите ще бъдат добри. Едва от 1-2 години нещо започва да се променя, ние поставихме началото с представянето на младежкия и юношеския национален отбор на една здрава основа, от която не трябва да отстъпваме. Трябва целенасочена работа", призова още Александър Димитров.
"В нашия отбор няма звезди, всички са таланти. Ако аз наруша някъде по линията принципите си, няма да има такива резултати, те показват, че решенията, които съм взел са правилни. Винаги съм искал ядрото на отбора да е от играчи на ЦСКА, но тях ги няма, някой може ли да каже къде тренират малките футболисти на ЦСКА. Преди се бореха за титли, сега са на опашката на Юношеската група, просто нямат играчи", каза специалистът относно липсата на играчи на "армейците" в състава му.
"Играем си в схема 4-4-2, силата ни е в колектива. Изградих един инкубатор за този отбор, извадих го от познатата среда и със силен колектив и треньори постигнахме тези страхотни резултати, завърши Александър Димитров.
Гледайте пълен запис от участието на Александър Димитров в актуално студио "Дерби"!
Гледайте пълен запис от участието на Александър Димитров в актуално студио "Дерби"!