3. ЦСКА остава №1 в "А" група

ЦСКА остава №1 в "А" група

Станислав Иванов дебютира за Левски на 16 години, 10 месеца и 16 дни, с Аденижи сините изравниха рекорд

* Загубените две точки на „Герена" с 0:0 срещу Монтана лишиха Левски от възможността да се изравни с клуба с най-много точки във вечната ранглиста на А група от създаването й през 1948 г. насам. С актива си от 35 пункта дo момента сините вече имат 3887 точки и изостават на 38 от водача в подреждането ЦСКА с 3925 т., а теоретично могат да вземат още 36 в оставащите си 12 мача до края на първенството. В елита Левски има 1931 мача, 1148 победи, 443 равенства и 340 загуби, при голова разлика 3785-1725. ЦСКА е с 20 мача по-малко, но 1164 победи, 433 ремита и 314 загуби при голова разлика 3952-1678.

* Монтана не вкара гол в 10-и пореден шампионатен мач с Левски. За последно тимът от Северозападна България го стори при загубата с 1:3 на „Герена" на 28 ноември 2009 г. Няма друг тим от сегашната А група с подобна серия срещу сините. Пирин Бл нареди 9 срещи без отбелязан гол срещу Левски в периода от 3 септември 1994 г. до 29 ноември 2008 г.

* Само два дни не стигнаха на Станислав Иванов да подобри рекорда за най-млад футболист, взел участие в мач от А група през сезона. Срещу Монтана (0:0) роденият на 16 април 1999 г. играч направи своя дебют на 16 години, 10 месеца и 16 дни, докато неговият връстник от Славия Калоян Кръстев на 7 декември м.г. при победата с 3:0 над Локо Пд бе на 16 години, 10 месеца и 14 дни.

* Нигериецът Бабатунде Аденижи стана 14-ият чужденец, записал мач за сините през сезона, с което бе изравнен клубният рекорд. Само в един досегашен сезон - през 2013/14 г., Левски използва същия брой легионери.

* С 0:1 Ботев Пд допусна четвърта поредна загуба от Славия в първенството, при това отново без да отбележи гол. Предишните бяха 0:3 на 29 ноември 2014 г., 0:1 на 16 август м.г. и 0:2 на 30 октомври м.г.

* Вратарят на Славия Георги Петков вече близо 12 часа не е допускал топката да пресече гол-линията му. Той е в серия от 712 сухи минути -11 часа и 52 минути! За последно стражът се пропука при поражението от Левски с 0:1 на 13 септември 2015. Срещу Ботев Пловдив Петков, който на 14 март ще стане на 40 години, записа 11-а чиста мрежа през сезона в А група и общо 130-а в кариерата си. Най-много мачове, без да вади топката от врата си, има през 2001/02 и 2007/08 с екипа на Левски - по 15.

* Борислав Балджийски стана първият футболист през сезона, записал асистенции за два различни отбора - 4 за Монтана и 1 за Славия. S 22-годишният португалски халф Пауло Телес записа дебют в А група с екипа на Локо Пд.

* 23-годишният ляв бек Абуд Омар (Славия) стана първият кенийски футболист, играл в А група.

* С третото си попадение през сезона Козмин Моци (Лудогорец) се изравни с най-резултатния защитник досега Атанас Зехиров (Берое).

* Голът на Моци бе 14-ият на румънски футболист за Лудогорец през този сезон. Сънародникът му Клаудиу Кешерю има 11 попадения и е водач в голмайсторската листа на А група. Андрей Препелица обаче все още не е открил сметката си за орлите. Точните изстрели на Моци и Кешерю са 45% от общия брой отбелязани голове от Лудогорец. Разградчани имат до момента 31.

* Черно море не вкара гол в пети пореден мач в А група. За последно моряците реализираха при 3:1 над Локомотив Пловдив на "Лаута" - на 28 ноември 2015 г. След това те направиха две нулеви равенства - със Славия и Берое, допуснаха и три поражения - с по 0:2 от Лудогорец и Левски, и с 0:4 от Пирин в Благоевград.

* Вратарят на Черно море Георги Китанов стана първият играч до 21 години от сегашния състав на А група, който достигна до 100 мача в елита. Дебютът му бе на 14 май 2012 г., когато игра 6 минути за домакинското 2:1 над Видима-Раковски. Тогава той бе на 17 години, 2 месеца и 8 дни.