3. ЦСКА търси първа шампионатна победа на „Армията” срещу Лудогорец

ЦСКА търси първа шампионатна победа на „Армията” срещу Лудогорец

Трети сблъсък с шампионско значение между червените и разградчани

ЦСКА е посрещал 10 пъти Лудогорец в шампионатни мачове на "Армията" и в 10-те случая не е стигал до победата. Балансът е 6 равенства и 4 победи за разградчани при 5:11 голова разлика в тяхна полза. Прави впечатление, че червените не са записвали повече от 2 последователни мача без загуба от зелените у дома.

В статистиката не попада двубоят навръх 70-годишния юбилей на ЦСКА, който се игра на "Васил Левски" и завърши 0:0.

Тимът е най-близо до шампионатна победа над Лудогорец у дома още в първия сблъсък на "Армията" - 2:2 на 28 ноември 2011 г. Червените водят с 2:0 до 86-ата минута след ранни голове на Жуниор Мораес. Кишада (86) и Иван Стоянов (90) обаче носят точката на разградчани. Интересното е, че тогава на пейката на ЦСКА е Димитър Пенев, който и сега работи към представителния отбор. Преди близо 8 години Пената е в тандем с Дуци Симонович.

Армейците записват равенство и във второто си домакинство - 0:0 на 11 април 2013 г. Следват обаче две загуби под ръководството на Стойчо Младенов с 0:2 на 10 ноември 2013 г. и 0:1 на 26 март 2014 г. Той все пак печели точка срещу разградчани на 22 ноември 2014 г. (1:1). На 9 май 2015 г. армейците правят още едно реми - 0:0, тогава под ръководството на Любо Пенев.

В последните 4 мача, след завръщането си в елита, червените редуват загуба с равенство. Те падат с 0:2 на 1 април 2017 г., а на 23 април същата година правят 1:1. На 22 юли 2017 г. ЦСКА отново губи - с 0:1. Интересното е, че това е и последното поражение на червените на "Армията" въобще. Последният двубой на "Армията" е на 6 декември 2018 г. и завършва 1:1.

За трети път пък ЦСКА и Лудогорец се изправят в двубой, който би имал шампионско значение. Досега е имало само един пряк дуел, решил титлата - още в първия сезон на разградчани в елита през 2011/12 г. В последния кръг на 23 май 2012-а в Разград Лудогорец печели с 1:0 у дома след гол на Мирослав Иванов в 19-ата минута. По този начин разградчани вдигат титлата с точка аванс пред ЦСКА. Рефер тогава е Георги Кабаков, който ще свири и днес.

Вторият сблъсък с шампионски привкус, макар и не директно решаващ спора, е на 6 април 2018 г. Преди кръга (28-и от 36) ЦСКА изостава на 3 точки от лидера Лудогорец и при успех би го изместил от върха. Срещата отново е в Разград. Червените повеждат в края на първата част след гол от фаул на Десподов. В 51-ата минута обаче Швиерчок изравнява, а в 56-ата реферът Станислав Тодоров гони Жеферсон, който блъска Дяков. С човек пo-малко ЦСКА стига до втори гол - чрез Пинто в 71-ата минута. В заключителните моменти обаче армейците не успяват да задържат аванса и Кешеру и Швиерчок обръщат резултата до 3:2. Червените рухват след загубата и завършват първенството на 7 точки от Лудогорец.

Сега ситуацията е почти идентична с тази преди година, но разликата е, че сблъсъкът е на "Армията". При успех с поне два гола разлика ЦСКА ще се изравни с разградчани и ще ги измести от върха. В случай, че червените не стигнат до успеха обаче повторение на миналогодишния сценарий ще изглежда напълно реално.