3. Турция удари тежко България преди евроквалификацията с Малта (ВИДЕО+СНИМКИ)

Турция удари тежко България преди евроквалификацията с Малта (ВИДЕО+СНИМКИ)

Груби грешки в защита осигуриха успеха на южните ни съседи на стадион „Реджеп Ердоган”

Турция победи по категоричен начин България в контролна среща, която се проведе на стадион „Реджеп Ердоган” в мегаполиса Истанбул пред около 6000 зрители. Отборът на селекционера Фатих Терим се наложи с 4:0. Победата бе изкована през второто полувреме, а попаденията паднаха след груби грешки в защитата на „лъвовете”. На два пъти точен бяха Хакан Чалханооглу и футболистът на Галатасарай Бурак Йълмаз.

На вратата за България дебютира стражът на Локо (София) Божидар Митрев. Първи минути с националния екип записаха още Кристиан Малинов, Радослав Василев и Ивайло Чочев.

Поражението, което е първо за отбора, откакто Ивайло Петев застана начело, идва няколко дни преди европейската квалификация с Малта. Двубоят е на 12-и юни.

Двата отбора предложиха бърз, атакуващ и приятен за окото футбол през първото полувреме. Домакините от Турция започнаха по-агресивно, в началните минути направиха опит да наложат преса и да принудят футболистите на Ивайло Петев да приемат играта в своята половина. Нашите обаче не позволиха това да се случи. Те действаха стабилно в защита и на свой ред започнаха да атакуват вратата, пазена от Волкан Бабачан. Ясно се виждаше, че „трикольорите” се стремяха да изнасят бързо топката с остри пасове, като това създаде не малко грижи на турските бранители.

Най-чистото положение за „лъвовете” стана в 10-ата минута. Тогава футболистът на Левски Владимир Гаджев изпълни специалитета си - силен удар от дистанция - и разтресе горната греда.

В заключителните минути на частта отборът на Фатих Терим вдигна оборотите и за известно време се настани в половината на България. Домакините изпробваха късмета си с удари от дистанция и центрирани топки, но Николай Бодуров и Александър Александров бяха концентрирани и успяха да се справят с по-напечените ситуации. Иван Бандаловски и Йордан Минев също имаха сериозна роля. Вратарят Митрев се намесваше стабилно при силните удари.

В 43-ата минута нападателят Илиан Мицански вкара топката в турската врата, но гол нямаше, защото той бе в положение на засада. Отсъждането на страничния съдия бе правилно – футболистът на Карлсруе бе зад защитата на Турция, след като пое топката от Бодуров след кратко разбъркване в наказателното поле.

През второто полувреме отборът на България показа напълно различно лице. Всичко започна още в 49-ата минута, когато домакините откриха резултата. Чалханооглу изпълни силно пряк свободен удар и не остави шансове на Митрев, който се хвърли в правилния ъгъл. Интересно е да се отбележи, че точно при удара от стената се мръдна Бандаловски и топката мина именно през свободната зона. Това попадение сякаш напълно пречупи духа и желанието на нашите футболисти.

В 55-ата минута Бодуров допусна меко казано скандална грешка. Митрев пусна към него, той му върна, но много слабо, влезлият като резерва Бурак Йълмаз притесни вратаря, топката попадна в Чалханооглу, който на празна врата не сгреши.

Третия гол падна след около минута игра. Арда Туран намери Бурак с подаване отляво и той от непосредствена близост реализира. Цялата българска защита не успя да реагира при тази бърза атака, изградена от няколко светкавични паса.

Крайното 4:0 оформи острието на турския шампион Галатасарай в 80-ата минута. Той бе изведен в наказателното поле, откъсна се ловко от защитата и с техничен удар преодоля Митре, който остана да лежи безпомощно на терена. До края на двубоя резултатът в полза на Турция можеше да се увеличи. Българските футболисти така и не успяха да създадат реална опасност през второто полувреме...

Съставът на България:
1. Божидар Митрев
2. Иван Бандаловски
22. Александър Александров
5. Николай Бодуров (67мин. -Георги Терзиев)
6. Йордан Минев (46 мин. – Петър Занев)
18.Владимир Гаджев (60мин. - Александър Тонев)
21. Светослав Дяков
11. Станислав Манолев (60мин. - Ивайло Чочев)
7. Михаил Алекандров
10. Ивелин Попов (75мин. - Кристиян Малинов)
19. Илиан Мицански (78 мин. - Радослав Василев)