3. Завършихме 2009-а с 4:1 над Малта, Бербатов стана рекордьор

Завършихме 2009-а с 4:1 над Малта, Бербатов стана рекордьор

Националният отбор на България победи с 4:1 при визитата си на Малта в приятелска среща между двете страни. Божинов даде преднина на българите още в 5-ата минута, но веднага след почивката Мифсуд изравни. След 75-ата минута „трикольорите” отбелязаха три безответни попадения, дело на Бербатов (2) и Благо Георгиев.

Националният отбор на България победи с 4:1 при визитата си на Малта в приятелска среща между двете страни, която се игра на „Хибърнинънс Граунд" пред 1500 зрители.

С две попадения за „лъвовете” се отличи капитанът Димитър Бербатов, с което подобри рекорда на легендата Христо Бонев по голове с националната фланелка. Митко вече има 48 попадения, а Бонев е с 47.

Божинов даде преднина на българите още в 5-ата минута, но веднага след почивката Мифсуд изравни. След 75-ата минута „трикольорите” отбелязаха три безответни попадения, дело на Бербатов (2) и Благо Георгиев.

Дебют за България пък направи талантливият централен защитник на Берое (Стара Загора) Иво Иванов.

Първата част бе изключително интересна за наблюдаване. До 35-ата минута българите бяха по-добрият отбор на терена, но след това само добрите изяви на Ники Михайлов спасиха вратата на „трикольорите”.

Още в началото на мача Валери Божинов изпусна изгоден шанс, а за домакините на два пъти близо до гола беше бившия локомотивец Даниел Богданович.

В 5-ата минута българите откриха резултата. Нападателят на Парма Божинов бе изведен отлично от Стилиян Петров и след удар с левия крак, прати топката в долния десен ъгъл на вратата на Малта.

Последваха спокойни минути на терена преди в 19-ата капитанът на водения от Станимир Стоилов и звезда на Манчестър Юнайтед Димитър Бербатов да нацели страничния стълб на вратата на Хог. Последваха нови два отлични шанса пред Бербо, но той така и не успя да вкара 47-ия си гол с националната фланелка.

Нов гол на Божинов в 20-ата минута пък бе отменен заради спорна засада.

След 35-ата минута домакините натиснаха и бяха близо до изравняването. На три пъти обаче Ники Михайлов спаси своята врата след удари на Пейс и Мифсуд.

До края на първата част резултатът остана непроменен – 1:0 за България.

На почивката Мъри Стоилов направи три смени като от игра излязоха героят за нашите Ники Михайлов, Божинов и Стенли Петров. На техните места се появиха Иванков, Бандаловски и Домовчийски.

Още в 47-ата минута резултатът бе изравнен. Мифсуд получи дълъг пас от свои съотборник, излезе сам срещу Иванков и го преодоля за 1:1. Любопитното е, че тимът на Малта не вкара нито един гол в групата си за световно първенство, но това не им попречи да се разпишат в българската мрежа.

В 56-ата минута Саид игра с ръка в наказателното поле, но главният съдия не отсъжда дузпа за България. Последва грешка на Иванков и бранителите пред него, след която топката като по чудо не спря в неговата мрежа. Изгоден шанс се откри и пред Бербатов, но той отново не бе точен.

В игра се появи и нападателят на ЦСКА Иван Стоянов, който в 66-ата минута стреля опасно от границата на наказателното поле, но топката мина над вратата на домакините.

Стоянов определено раздвижи играта на тима. 15 минути преди края на редовните 90 минути Бандаловски центрира в наказателното поле, топката попадна в краката на Домовчийски на границата на малкото наказателно поле, той намери непокрития Бербатов и Митко вкара за 2:1. Това бе 47-о попадение на играча на Манчестър Юнайтед с националната фланелка, с което изравни постижението на Христо Бонев.

В 80-ата минута Благо Георгиев изпълни много добър пряк свободен удар и направи 3:1, а само две минути по-късно Бербатов стана абсолютен рекордьор по попадения за България с 48-ия си гол за страната – 4:1.

Така България записа успех с 4:1 в последния си мач за 2009-а година.

ИЗВЪНРЕДНО: МС даде Герена на Столична община

Загуба с 1:9 за юношите на ЦСКА