3. ЖАЛКО! Паднахме от Иран на Колежа (ВИДЕО)

ЖАЛКО! Паднахме от Иран на Колежа (ВИДЕО)

Груба грешка на Груев доведе до 0:1

Българският национален отбор по футбол загуби безславно от Иран с 0:1 в приятелска среща, играна в Пловдив.

Така „трикольорите“ останаха без успех през календарната година и в общо 6 поредни мача преди неделното гостуване в Черна гора за среща от V кръг на европейските квалификации.

Победата бе първа в историята за иранците над България, след като двата тима имаха равенство в единствената си досегашна среща, а в тази единственото попадение реализира Мохамад Мохеби след грешка на Илия Груев-младши в 14-ата минута.

Иначе националите ни се завърнаха в Пловдив след почти 40-годишно прекъсване ибяха подкрепяни от над 12 000 души, а селекционерът Младен Кръстаич даде старт на трима дебютанти.

От първата минута на обновения стадион „Христо Ботев“ започнаха вратарят Димитър Митов (Сейнт Джонстън), таранът Преслав Боруков (Арда) и роденият в Германия атакуващ халф Лукас Петков (Гройтер Фюрт).

Футболистите ни излязоха на терена със специални фланелки в подкрепа на бившия ни национал и селекционер Петър Хубчев, който се бори с коварна болест, като на гърдите им имаше надпис „С теб сме!“ под лика на легендарния ни защитник и герой от САЩ ‘94.

Гостите от Иран, които участваха на последното Световно първенство в Катар, започнаха по-добре срещата, макар че още в 28-ата секунда България се опита да изведе в коридор капитана си Кирил Десподов.

Продаденият наскоро на гръцкия ПАОК вече бивш футболист на Лудогорец обаче не успя да стигне до топката, а в 5-ата минута съперниците ни отговориха с шут на Мохамад Мохеби по диагонала.

Не след дълго Димо Кръстев трябваше да се намесва решително, за да спре Мехди Тареми пред наказателното поле, макар и с цената на нарушение.

Така се стигна до 13-ата минута, когато използвания като защитник и в този мач Илия Груев върна твърде леко с глава една топка към вратаря и тя попадна в краката на Саман Годос.

Той пък намери с технично центриране Мохамад Мохеби, който с глава отблизо откри резултата в полза на Иран.

Не след дълго Димитър Митов спаси изстрел от дистанция на Алиреза Джаханбахш, а в средата на първата част вратарят на гостите се контузи и бе принудително заменен.

В заключителните минути на полувремето националите ни заиграха малко по-силно, подкрепяни сериозно от публиката в Пловдив, ала контраатаките на иранците не бяха никак безопасни.

След една такава в 39-ата минута гостите бяха на сантиметри от второ попадение, но Виктор Попов не се предаде и изчисти в последния миг, след което изрита от яд страничната греда на вратата.

Последва още една ключова намеса на защитника на Черно море, а малко преди почивката Десподов опита да изведе в коридор Лукас Петков, но без успех.

Така в крайна сметка Иран се оттегли на почивка с минимална преднина – 1:0.

Второто полувреме започна със страхотен шанс за гостите, отново след наша грешка в собствената половина.

В 50-ата минута голмайсторът Мохамад Мохеби стреля много силно отблизо, но за щастие прати топката над вратата.

Не след дълго се стигна до нова възможност за Иран, която обаче завърши с вдигнат флаг за засада.

В 60-ата минута Саеид Езатолахи стреля от воле, ала твърде високо. Междувременно и двамата селекционери извършиха по няколко промени, а една от резервите ни - Георги Русев, пробва шут по земя, но неуспешно.

Впоследствие играта се накъса заради няколко нарушения, както и нови рокади в съставите, но головите положения на практика липсваха.

Пет минути преди края на редовните 90 Десподов стреля много силно, но и неточно, от отсъден за нарушение срещу самия него свободен удар.

Не след дълго отново капитанът разигра добре с влезлия от пейката Спас Делев, ала шутът на последния бе блокиран.

В 88-ата минута Илиан Илиев-младши пробва от дистанция, но над целта, за да приключи в крайна сметка срещата със загуба на България – 0:1.

БЪЛГАРИЯ - ИРАН 0:1
0:1 Мохамад Мохеби (14)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

БЪЛГАРИЯ: 12. Димитър Митов, 3. Димо Кръстев, 21. Алекс Петков, 4. Илия Груев, 20. Виктор Попов, 17. Иван Йорданов, 8. Андриан Краев, 18. Ивайло Чочев, 24. Лукас Петков, 11. Кирил Десподов (к), 16. Преслав Боруков;

Резерви: 1. Даниел Наумов, 23. Иван Дюлгеров, 2. Иван Турицов, 5. Кристиан Димитров, 6. Валентин Антов, 7. Доминик Янков, 9. Спас Делев, 10. Георги Русев, 13. Йоан Стоянов, 14. Патрик-Габриел Галчев, 15. Симеон Петров, 22. Илиан Илиев;

Селекционер: Младен Кръстаич;

ИРАН: 1. Алиреза Байранванд, 6. Саеид Езотолахи, 14. Саман Годос, 3. Ехсан Хайсафи, 4. Шоджа Кализадех, 7. Алиреза Джаханбакш, 20. Мохамад Мохеби, 21. Ахмад Нооролахи, 8. Мортеза Поуралиганджи, 23. Рамим Разеян, 9. Мехди Тареми;

Резерви: 12. Паям Ниазманд, 22. Мохамадреза Ахбари, 2. Садег Мохарами, 5. Милад Мохамади, 13. Али Ализадех, 15. Русбех Чешми, 16. Мехди Тораби, 18. Али Карими, 19. Мохамад Данешгар, 20. Шахриар Моганлу, 21. Милад Сарлак, 24. Хосеин Морадманд;

Любо Пенев: Не наказваме грешките на противника

Треньорът на Локо Пловдив очаквано не беше доволен от загубата с 0:2 от ЦСКА 1948

Валентин Илиев: Нямам право да кажа, че сме играли слабо