2. Бойни спортове
  3. 16 медала за България от Балканиадата по джудо

16 медала за България от Балканиадата по джудо

Надпреварата за юноши младша възраст се проведе в Сливен

16 медала спечелиха българските състезатели от Балканиадата по джудо за юноши младша възраст, която се проведе в Сливен. Девет от тези отличия са на състезателите на Спортна академия Ставен (Сливен). Балкански шампион в категория 50 килограма стана Божидар Темелков от Ставен. "За мен не е важен толкова златния медал, колкото да чуя българския химн. Горд съм от постигнатия успех и удовлетворен, когато развея родното знаме", заяви след награждаването балканският шампион.

Божидар Темелков спечели и Купата за "най-резултатен състезател", а България и първо първо място в отборното класиране. 141 джудисти от осем страни - Румъния, Гърция, Македония, Черна гора, Сърбия, Босна Херцеговина, Турция, и България участваха в международното състезание. БЪлгарският тим беше от 32 състезатели.

Балканиадата бе официално открита от заместник министъра на физическото възпитание и спорта доц. Лазар Каменов. Международната проява се организира съвместно с Българската федерация по джудо, Спортна академия Ставен и община Сливен. В Сливен бяха също Юнел Стойкут, генерален секретар на Балканската джудо Асоциация, Асен Кораджиев, генерален секретар на Българската федерация по джудо, Петьо Колев, спортен директор на българската федерация по джудо, кметът на Сливен инж. Кольо Милев, областният управител Марин Кавръков и други.

За изключителен принос за развитието на спорта джудо и постигнати високи успехи бяха наградени европейската шампионка по джудо за кадети в категория 48 килограма Бетина Темелкова и единственият български представител, който ще участва в олимпийски турнир по джудо до 66 килограма на Игрите в Лондон Мартин Иванов.