2. Бойни спортове
  3. Михаил Ганев ще се бори за златото в Москва

Михаил Ганев ще се бори за златото в Москва

България има още един - трети финалист на Световното първенство по борба в Москва. Михаил Ганев ще се бори за световната титла в категория до 84 килограма, след като постигна четири блестящи победи. В първия кръг (1/16-финали) българският борец срази Стивън Хил (Нова Зеландия) с 2:0 части (4:0, 3:0). След това на осминафиналите се справи с Пьотр Янулов (Молдова) с 2:1 части (0:1, 1:0, 1:0). На четвъртфиналите надделя над Михал Балавендер (Полша) с 2:1 части (0:1, 1:1, 5:2). Най-знаменитата си победа Михаил Ганев постигна на полуфиналите, където се наложи над представителя на домакините от Русия - европейския шампион от Вилнюс 2009 Сослан Кцоев с 2:0 части (6:0, 4:3).

В първата част талантливият български борец направо помете своя съперник - 6:0 точки още преди изтичане на редовното време от 2 минути. Във втората част след взаимна атака двамата си размениха по една точка - 2:2. С влизане в краката руснакът успя да поведе с 3:2. Десет секунди преди края обаче Ганев накара Кцоев да излезе извън тепиха и взе една точка за 3:3. Това означаваше победа и в тази част за българина на база правилото "който последен вземе точка, той печели".

уският щаб обаче подаде контестация, която не бе уважена и към резултата бе добавена още една точка за нашия борец. Така Ганев се класира за финала, където малко след 19.00 часа ще се изправи срещу защитаващия титлата си от Хернинг 2009 Заурек Сохиев (Узбекистан). Сохиев надделя над бившия световен шампион (Гуанджоу 2006) Ибрахим Алдатов (Украйна) с 2:0 части (1:0, 1:0) във втория полуфинал.

Другите двама български борци от съботния ден - Анатоли Гуйдя и Любен Илиев, отпаднаха от състезанието. Анатоли Гуйдя стартира с победа в категория до 60 килограма. В среща от първия кръг (1/16-финали) Гуйдя се наложи над Джеймс Манчини (Канада) с 2:0 части (2:0, 4:0). На осминафиналите обаче Гуйдя отстъпи на Алехандро Валдес (Куба) с 0:2 части (0:1, 0:1). Валдес пък загуби на четвъртфиналите от Зелимхан Хюсеинов (Азербайджан) и така не успя да изтегли българина в репешажите за бронза. На финала в тази категория ще се срещнат защитаващият титлата си от Хернинг 2009 Бесик Кудухов (Русия) и трикратният европейски първенец Васил Федоришин (Украйна).

На полуфиналите Кудухов, който има световна титла и в по-долната категория до 55 кг, се наложи над Зайед Моради (Иран) с 2:0 части (1:0, 4:0), а Федоришин надделя над Зелимхан Хюсеинов (Азербайджан) с 2:1 части (0:2, 3:0, 2:0). Дебютантът Любен Илиев отстъпи на Такао Изокава (Япония) с 0:2 части (0:3, 0:1) още в първия кръг (1/16-финали) в категория до 96 килограма и отпадна от надпреварата. Изокава претърпя загуба още в следващия кръг - от турчина Серхат Балджъ, и така не успя да издърпа българина в репешажите за бронза.

В тази категория за златото ще спорят Хетаг Газюмов (Азербайджан) и олимпийският и четирикратен световен шампион Хаджимурад Гацалов (Русия). На полуфиналите Газюмов се справи с Алексей Крупняков (Киргистан), а Гацалов преодоля Арфан Амири (Иран).