2. - Други
  3. Полша срещу Швейцария е първият 1/8-финал на Евро 2016 (ВИДЕО+СНИМКИ)

Полша срещу Швейцария е първият 1/8-финал на Евро 2016 (ВИДЕО+СНИМКИ)

Резервата Блашчиковски вкара единствения гол срещу Украйна

Полша се класира за 1/8-финалите на Евро 2016 и ще открие фазата на директните елиминации с мач срещу Швейцария на 25 юни в Сент Етиен.

Това стана факт, след като тимът нанесе трета поредна загуба на Украйна в група „С”.

„Дружина полска” се наложи с минималното 1:0, а по този начин зае второто място в крайното класиране със 7 точки, изоставайки от лидера и световен шампион Германия единствено по голова разлика.

За съжаление няколко часа преди мача в Марсилия отново се стигна до сблъсъци между феновете, които се биха на старото пристанище в града, а полицията използва сълзотворен газ, за да овладее ситуацията.

Иначе самият двубой на „Велодром” започна двуостро, макар че по-чистите положения имаха поляците. Те обаче не се възползваха, а с пропуск се отличи и капитанът им Роберт Левандовски, който отново не бе на познатото си високо ниво от Байерн Мюнхен.

Така в крайна сметка първото полувреме приключи без попадения, а на почивката полският селекционер Адам Навалка пусна в игра Якуб Блашчиковски.

30-годишният полузащитник на Фиорентина се отплати почти веднага за гласуваното доверие.

В 54-ата минута съотборниците му разиграха късо един корнер и той получи в пеналта, където овладя, финтира съперник и прати топката неспасяемо в далечния горен ъгъл, за да открие резултата с красиво попадение – 1:0.

Секунди по-късно Бартош Капустка бе изведен чудесно в наказателното поле, но с левия си крак прати топката във външната част на мрежата и пропиля добрата възможност.

В 80-ата минута Роман Зузуля имаше шанс да изравни, след като засече с глава центриране отдясно, но топката мина на сантиметри от целта.

Това означаваше, че Украйна завършва на последното място в групата с нула точки и се превръща в първия отбор, не съумял да вкара гол в пет поредни мача от еврофинали. Полша пък за първи път в историята си ще играе във фазата на преките елиминации.