2. - Други
  3. Унгария излъга Австрия в регионално дерби за историята (ВИДЕО+СНИМКИ)

Унгария излъга Австрия в регионално дерби за историята (ВИДЕО+СНИМКИ)

Вратарят на победителите постави рекорд, тимът му с първи гол на еврофинали от 1972 г. насам

Унгария спечели първия си мач от Евро 2016, след като надви Австрия в регионалното дерби с 2:0.

Предпоследната среща от първия кръг на груповата фаза ще остане в историята, защото вратарят на победителите Габор Кирай стана най-възрастният футболист, играл в турнира на Стария континент.

Стражът взе участие в двубоя на 40 години и 75 дни, а дебютното попадението на тима му бе първо за Унгария на еврофинали от над четири десетилетия.

За последно представителният отбор на страната се разписа на при загубата с 1:2 от Белгия преди точно 16 068 дни.

Иначе Австрия започна по-добре дербито на Дунав и още в 30-ата секунда Давид Алаба нацели гредата със силен удар.

После напрежението взе връх и двата отбора често бъркаха подаванията си в последната третина на игрището.

В 41-ата минута Марко Арнаутович направи двойно подаване след страхотно отиграване и проби по фланга, след което подаде към Мартин Харник на далечната греда, но той не можа да стигне до топката и я изпрати встрани от опразнената врата.

Унагария отговори в ответната си атака, когато капитанът Балаш Джуджак стреля по диагонала, но неточно.

Така почивката дойде при нулево равенство, а второто полувреме бе далеч по-интересно.

В 55-ата минута унгарският капитан отправи страховит изстрел с левия крак от средна дистанция, ала вратарят на Австрия се намеси авторитетно.

Решителна се оказа 62-ата минута, когато Адам Шалай осъществи двойно подаване с Ласло Кленхейслер и изпревари стража Роберт Алмер, пращайки топката в далечния му ъгъл.

По този начин 28-годишният нападател вкара дебютния си гол за Унгария в своя мач №40 за отбора.

Малко по-късно Александър Драгович влезе грубо в краката на съперник и го изрита с бутоните, а междувременно негов съотборник вкара попадение, което обаче не бе зачетено, защото реферът спря играта.

Френският арбитър показа втори жълт картон на Драгович и така австрийците останаха с човек по-малко на игрището.

Три минути преди края на редовното време пък резервата Золтан Щебер бе изведен от Тамас Пришкин и технично прехвърли вратаря, за да оформи крайния резултат.

Благодарение на успеха си Унгария оглави временното класиране в групата, в която са още съставите на Португалия и Исландия.