2. Други спортове
  3. 26 медала за сумистите ни в Будапеща

26 медала за сумистите ни в Будапеща

Общо 26 медала спечелиха българските национални сумисти на провелото се днес международно състезание „Сумо Гранд При Будапеща” в Унгария. 16-те ни гиганти извоюваха 9 златни, 9 сребърни 8 бронзови отличия на турнира, в който участваха над 250 сумисти от 12 държави.

Общо 26 медала спечелиха българските национални сумисти на провелото се днес международно състезание „Сумо Гранд При Будапеща”  в Унгария. 16-те ни гиганти извоюваха 9 златни, 9 сребърни 8 бронзови отличия  на турнира, в който участваха над 250 сумисти от 12 държави.

Това  бе първото международно преборване на българските национали за 2010 година, като на него родната школа направи  и дебют при децата. За първи  път във възрастова група до 12 години се включиха три българчета, които взеха пълен комплект отличия. Иван Стефанов, Никола Стефанов и Божидар Темелков от клуб „Еврохолд” получиха съответно златен, сребърен и бронзов медал при младите сумисти.

Дамите  на България бяха отлични в схватките  за пореден път. Марине Никогосян ще донесе два златни медала за двете си първи места. Същият двоен успех плюс една втора позиция регистрира и Мария Георгиева. Европейската шампионка при жените и Жена на годината в категория Спорт на списание „Грация” Анна Методиева стана първа при до 21-годишните, но прибави към богатата си колекция още сребро и бронз от Будапеща. Фината Елена Григорова надви съперничките си и това й донесе първо и второ място в категорията.  Надя Жейнова пък спечели два сребърни медала.

Силният пол от българския национален отбор  в изключително силовия древен спорт  вече без участието на най-титулувания  ни гигант и президент на БФСумо Петър Стоянов, защити класата на родната школа като най-добра  след тази на Япония. Талантливият Живко  Кунгалов освен че стана шампион в една от групите, стана и втори в друга. Две втори места зае Павлин Димитров. Тримата  ни национали, които ще заминат на 10 февруари на лагер в професионалната школа на Токийския университет в родината на този спорт взеха общо 4 медала: Христо Христов – златен, Иван Качаков – сребърен и бронзов и Димитър Димитров – бронз. Вицеевропейският шампион от Лозана`09 Михаил Илиев пък се задоволи с едно второ и едно трето място. Валентин Колев пък стигна до бронзово отличие при до 18-годишните. Без медал остана само младият Петър Ананиев.

Утре 16-те български национали по сумо, които  участваха в „Гранд При Будапеща”  се прибират в родината.

Испанец е световен шампион в бягането по часовник при мъжете до 23 години

Йордан Петров с 57-мо място

Бургас приема Европейски фестивал по гимнастика "Golden Age Gym Festival 2024"