2. Други спортове
  3. Автомоделният керван мина и през Русе

Автомоделният керван мина и през Русе

През почивните дни Русе бе домакин на първи кръг от държавния шампионат по автомоделизъм за радиоуправляеми автомодели с електродвигател, предаде кореспондент на Novsport.com. 52-ма състезатели с 66 болида от 15 клуба от страната и 9 състезатели от съседна Румъния уважиха мероприятието.

През почивните дни Русе бе домакин на първи кръг от държавния шампионат по автомоделизъм за радиоуправляеми автомодели с електродвигател, предаде кореспондент на Novsport.com. 52-ма състезатели с 66 болида от 15 клуба от страната и 9 състезатели от съседна Румъния уважиха мероприятието. Състезанието бе включено в дните на Русе, като по този повод първенството бе уважено от кмета на града Йотов и посланикът на България в Румъния Драгомиров, които присъстваха на откриването на шампионата.

През първия състезателен ден пилотите на малките болиди проведоха по пет квалификационни старта в класовете електроформула, електроформула със сток мотор за деца, електроформула със сток мотор за мъже,тим рейсинг и Фигурен курс.

В клас електроформула най-добро време за финала в неделния ден постигна младият предствител на АЕЦ Козлодуй Марио Вутов, който за първи път заслужи първо място в неделната стартова решетка. Втори е шуменският ас Юрий Трънчев, а трети представителят на софийските таксиметрови шофьори Калин Кокошаров. В същия клас , но във втория финал “Б” първите три места окупираха румънските пилоти Александро Базито, Влад Мънеску и Ромулус Нафома, а седми се класира Александър Томов от АЕЦ Колодуй. Във третия финал в този клас четвърти е представителят на Калето 1 Мездра Ивелин Иванов.

В клас електроформула със сток мотор при децата с най-добро време за неделния финал се нареди представителят на Девня Слав Братоев, следван от Теодор Трънчев от Шумен и Росен Ралчовски от Враца. Четвърти остана Владимир Борисов от “Калето 1” Мездра. Във същия клас, но при мъжете с първо място завърши представителят на град Левски Мирослав Русев, следван от врачанския автомоделист Мартин Дамянов и третият Стоян Радков от Девня. Четвърти остана Велизар Пешанов от отбора на “Калето 1” в Мездра.

В клас суперсток първи завърши румънският пилот Кристиан Лопеску, следван от представителя на “Приста” Русе Траян Манолов, а трети е съотборникът му Траян Манолов. В късния следобяд организаторите проведоха финала в клас радиоуправляеми автомодели във фигурен курс.

В сложната плетеница от врати най -добро време от 35.6 секунди постигна Владимир Борисов от отбора на “Калето 1” Мездра, който заслужи първото място и златния медал.

Втори се класира шестокласникът от врачанското спортно училище Оливър Карамелски, който спря хронометрите на 38.8 секунди с една допусната грешка, а трети остана представителят на Девня Стоян Радков с постижение 44.1 секунда.

В решителния неделен ден всички участници, достигнали до финалите караха по три Финала, след което по точкова система се определяха първенците в отделните класове. В клас “Електроформула със сток мотор” за мъже в първата финална гонка врачанският представител Мартин Дамянов завърши втори, после на втората победи категорично и всичко остана да се реши в последния трети финал. В началото Мартин взе убедителна преднина и води до последната пета минута от гонката, когато електродвигателят му запуши и той завърши втори. Това му отреди и второ място в крайното класиране в този клас модели. Първото място в този клас завоюва Мирослав Русев от отбора на гр. Левски, а трети остана представителят на “Калето1” Мездра Велизар Пешанов.

В клас “Електроформула със сток мотор” при децата врачанският представител Росен Ралчовски в първата финална гонка имаше технически проблеми и завърши пети. Във втория и в третия финал обаче, петокласникът от СОУ „Христо Ботев” във Враца даде всичко от себе си, два пъти завърши втори и заслужено се нареди на второто място в крайното класиране в този клас модели.

В клас “Електроформула” борбата за първото място бе изключително напрегната и драматична. До последната трета гонга Юрий Трънчев от Шумен и Марио Вутов от АЕЦ Козлодуй бяха изключително равностойни, като накрая шуменският ас Юрий Трънчев завърши първи, следван от изключително бързо проспериращия млад представител на козлодуйската школа Марио Вутов, а трети остана Борислав Трънчев от Шумен.

Във финал „Б” на същия клас победи Станимир Иванов от “Хоби Дик” София, следван от румънския пилот Ромулус Нафорнита, а трети завърши Александър Томов от отбора на АЕЦ-Козлодуй.

В клас „Тимово надбягване” първи със 126 обиколки завършиха представителите на домакините от “Приста” Русе Тодор Томов и Свилен Манев, следвани от Шуменския тандем Трънчеви баща и син, които навъртяха 125 обиколки, а трети останаха румънските пилоти Влад Мънеску и Кристиян Лопеску със 121 обиколки.

В неофициалния клас, който се проведе извън първия кръг от шампионата “Суперсток”, първото място спечели румънският състезател Кристиян Лопеску, следван от представителите на домакините от “Приста” Русе Велико Стефанов и Страхил Димитров.

В крайното отборно класиране при моделите с електродвигател, първи се класира отборът на Девня, които набраха 156 точки, следвани от врачанския спортно-технически моделен клуб, който набра 138 точки, а трети останаха моделния клуб от град Левски със спечелените 126 точки.

Победа и загуба за България на шахматната Олимпиада

Мъжете постигнаха успех в Будапеща

Цанко Цанков записа световен рекорд на 120 километра без спиране

Родният плувец взе разстоянието от село Ясен до Козлодуй за 18 часа 1 минута и 39 секунди

Николай Илиев: Никой не може да отнеме постиженията на Цанко Цанков