2. Други спортове
  3. Бадминтон: Петя Неделчева ни донесе първи медал от европейско

Бадминтон: Петя Неделчева ни донесе първи медал от европейско

Най-силната бадминтонистка в историята на този спорт у нас Петя Неделчева донесе първи медал за България от европейско първенство. Това стана факт след като 26-годишната прима и руската й партньорка Анастасия Руских се класираха на полуфинал при дамските двойки на ХХІ първенство на Стария континент в Манчестър. На сингъл Петя отстъпи в три гейма на първата поставена Пи Хонян.

Най-силната бадминтонистка в историята на този спорт у нас Петя Неделчева донесе първи медал за България от европейско първенство, съобщи racketi.com. Това стана факт след като 26-годишната прима и руската й партньорка Анастасия Руских се класираха на полуфинал при дамските двойки на ХХІ първенство на Стария континент в Манчестър. На сингъл Петя отстъпи в три гейма на първата поставена Пи Хонян.

Неделчева и Руских си осигуриха най-малкото бронзово отличие. Водачките в схемата на двойки преодоляха златната евромедалистка от същата дисциплина от преди две години Лена Фриер и Мари Рьопке от Дания с 21715, 17:21, 21:6 след 56 минути на корта.

Българо-руският дует наложи волята си от самото начало на първия гейм и поведе с 8:3 точки, а почивката настъпи при 11:6. Петя и Настя продължиха методично да трупат преднина и тя стигна до осем точки при 18:10. Славянките спечелиха частта с 21:15 след само 17 минути игра.

Осмите в света Неделчева и Руских започнаха да държат на разстояние Фриер и Ропке и поведоха и във втория гейм с 3:0. Скандинавките обаче не се предадоха и доведоха нещата до 8:8. Водачките в схемата възстановиха статуквото – 11:9 при паузата. Стигна се до още няколко изравнявания резултата – последното, от които беше при 15:15. След това датският дует поведе за първи път в мача за 16:15, а после стигна до три геймпойнта при 20:17 и затвори частта, с което изравни резултата.

Решителният гейм започна с игра точка за точка. След 3:3 Петя и партньорката й спечелиха пет последователни разигравания и натрупаха добра преднина като времето за няколко глътки вода и въздух дойде при резултат 11:4. Преднината на водачките в схемата продължи да набъбва и стигна единадесет точки при 16:5, което си беше вече тежък нокдаун. Представителките на най-силната школа на континента бяха сломени окончателно и преднината на Неделчева и Руских продължи да расте, за да завърши геймът и мачът при резултат 21:6.

"Разбира се, че съм много щастлива, макар и страшно уморена след два часа на корта в двете срещи! Все пак това е първи медал за България от голямо първенство. С Анастасия не мислим да спираме дотук и се целим в европейската титла", заяви Неделчева за racketi.com. Партньорката й Руских благодари за вдъхновената игра и изрази възхищение от волята на българката да даде всичко от себе си само час след тежкия мач на единично.

За място на финала Петя и Настя излизат в събота вечер срещу Мариана Агатангелу и Хедър Олвър от Англия, които неочаквано победиха третите в схемата Шойне/Расиди (Франция) с 21:15, 17:21, 21:11.

Неделчева спря на четвъртфинал на единично в Манчестър. Петата в схемата отстъпи в оспорван и равностоен мач на водачката Пи Хонян (Франция) с 15:21, 21:14, 12:21 след точно един час игра.

Петя започна устремно мача на сингъл и за нула време поведе с 4:0 точки. Постепенно обаче бронзовата медалистка от „Хернинг 2008” се окопити и успя да изравни при 8:8. Почивката дойде при 11:10 за Пи. Българката реализира шест точки след мощни смачове до паузата, но след това водачката в схемата заздрави защитата си и натрупа аванс, който стигна до 18:12. След това националката ни взе три поредни разигравания, но 31-годишната й съперничка успя да затвори гейма за 16 минути игра.

Втората част започна отново с четири поредни точки за 16-ата в света Неделчева за 4:1. Петя поддържаше дистанцията пред родената в Китай бадминтонистка и дори я увеличи, за да стане тя 11:5 на почивката. Атаките на 26-годишната старозагорка отново й носеха успех в тези минути, като тя успя да направи и няколко точки след разигравания на мрежата. Родната прима не даваше инициативата на опитната съперница. Тя стигна до 20:14 и изравни частите още при първата си възможност.

В контрагейма френската националка взе преднина, който стигна до 5:2. Петя намали пасива си до само една точка (при 5:6), но почивката дойде при 7:11. След нея Неделчева като че ли върна малко газта, с мисъл за предстоящия й втори мач на двойки по-късно. Пи Хонян стигна до резултат 17:10, а по-късно и приключи двубоя с 21:12.

Испанец е световен шампион в бягането по часовник при мъжете до 23 години

Йордан Петров с 57-мо място

Бургас приема Европейски фестивал по гимнастика "Golden Age Gym Festival 2024"