2. Други спортове
  3. Българи са европейски шампиони на ускорен шахмат

Българи са европейски шампиони на ускорен шахмат

Нашите шахматисти завоюваха три златни медали от 13-ите Европейски индивидуални първенства за сеньори /мъже и жени/

Гросмайстор Иван Радулов и международен майстор /жени/ Ружка Генова станаха шампиони за мъже и жени по ускорен шахмат на Европейските индивидуални първенства за сеньори, които се проведоха в Пловдив. Крайната равносметка е, че българските шахматисти завоюваха три златни медали от 13-ите Европейски индивидуални първенства за сеньори /мъже и жени/, които се проведоха в "Новотел" Пловдив - на ГМ /жени/ Маргарита Войска по класически шахмат при жените и двете шампионски титли на рапида - на ГМ Иван Радулов и ММ /жени/ Ружка Генова. И тримата шампиони са състезатели на ШК "Локомотив" Пловдив.

Престижната колекция на Българската шахматна федерация се попълни с три нови европейски титли. При мъжете ГМ Иван Радулов имаше "шахматно вдъхновение" и се "разправи" с противниците си в стил, характерен за най-добрите му шахматни години. ГМ Иван Радулов завърши със 7 точки, като постигна 6 победи и 2 ремита. Втори сребърен медал на шампионатите постигна ГМ Евгени Свещников от Латвия, който също е със 7 точки. Бронзовият медал завоюва ГМ Владимир Охотник, Франция с 6,5 т., който загуби в предпоследния кръг от българския гросмайстор. Той имаше най-добър втори показател в групата от 4-ма шахматисти, които заеха съответно 3-6-то място - ММ Анатоли Шведчиков от Русия, ММ Леон Ледерман от Израел и ГМ Бошко Абрамович.

При жените ММ Ружка Генова спечели шампионската титла по ускорения шахмат със 7 точки. Ружка Генова започна участието си в шампионата успешно, а след ремито в третия кръг срещу женската шахматна легенда грузинката Нона Гаприндашвили и "бързата" победа в четвъртия кръг срещу настоящата световна шампионка за сеньори /жени/ ГМ /жени/ Галина Струтинская застана начело на турнирната таблица и не изпусна водачеството до края на турнира.

Второ - четвърто място си поделиха с по 6,5 т. водачките в стартовия лист, а допълнителният показател ги подреди в следния ред - на второ място и сребърни медали - ГМ Нона Гаприндашвили от Грузия, на трето място и бронзови медали - ГМ /жени/ Галина Струтинская от Русия, на четвърто място - Европейската шампионка за сеньори по класически шахмат ГМ Маргарита Войска. Награждаването на победителите в ускорения шахмат се извърши в зала "Москва" на "Новотел" Пловдив, където се провеждаха 11 дни турнирните битки. Освен купите, медалите и паричните награди бяха връчени и специални награди. Плакети на "Район Централен" на Община Пловдив бяха връчени на победителите в рапида - ГМ Иван Радулов и ММ Ружка Генова. За специални заслуги в световната шахматна история плакет беше даден на ГМ Нона Гаприндашвили.

Илиана Раева: За мен е истинско щастие да ви слугувам

Раева беше преизбрана за четвърти пореден път за президент на БФХГ

Преизбраха Илиана Раева за президент на Българската федерация по художествена гимнастика

Тя остана на поста си с пълно мнозинство

Безпрецедентно решение! МОК удари българския бокс (ДОКУМЕНТ)

Боксът е аут от следващите Олимпийски игри, Национални федерации, членове на IBA губят всички права

Глушков даде старт на второто издание на крос „Скалите“

Министърът на спорта впечатлен от организацията на надпреварата в Белоградчик

Две титли и общо 11 медала спечелиха българите от международния турнир по бадминтон в София