2. Други спортове
  3. България има европейски шампион по шахмат

България има европейски шампион по шахмат

Нургюл Салимова е бронзова медалистка при момичетата

Представителят на България при 8-годишните момчета на Европейското индивидуално първенство по шахмат в Прага Цветан Стоянов завоюва златен медал, финиширайки със 7,5 точки от 9 възможни.

Със същия актив и по-лоши допълнителни показатели от състезателя на ШК "Бургас 64", втори остана грузинеца Николоз Качарава. При момичетата до 10 години Нургюл Салимова от ШК "Локомотив" София спечели бронза.

Цветан Стоянов е състезател на ШК „Бургас 64“  Бургас с личен треньор Живко Жеков. Шампионският път на малкия Цветан по време на европейското първенство беше както следва: Реми в първия кръг срещу Ростислав Келлер (Молдова), победи във втория, третия и четвъртия кръг съответно от Адитиа Верма (Англия), Марко Добриков (играещ за Германия) и Лука Будисавльевич (Сърбия), реми в петия кръг срещу Йошуа Алтман (Англия), победи в шестия и седмия кръг от Утку Узумчу и Барис Оженур (Турция), реми в осмия кръг срещу Николаз Качара и победа от Дмитрий Цой в деветия кръг.

При момичетата до 10 години Нургюл Салимова (ШК „Локомотив“ София) и Габриела Антова (ШК „Шах ХХІ“ София) спечелиха партиите си от последния кръг съответно срещу Анастасиа Зотова от Русия и Езтер Морвай от Словакия и събраха актив от седем точки. Пет състезателки завършиха с този точков актив.

Шахматната богиня Каиса обаче беше покровителка на:
•             Анастасиа Зотова от Русия, която въпреки загубата си от Салимова стана шампионка;
•             Елисавета Соложенкина от Русия – второ място и сребърен медал;
•             Нургюл Салимова  - трето място и бронзов медал.

Стилияна Николова: Подобно нещо няма как да се забрави

Два месеца след Олимпиадата тя отново е в залата

Сестри Стоеви стигнаха полуфинал на международния турнир в София

На 1/2-финалите ще играят още Михаела Чепишева/Цветина Попиванова и Таня Иванова/Гергана Павлова

Антон Коджабашев за втори път фалира българските щанги

Насар оглави опозицията, която да спасява спорта

Карлос Насар тръгва да спасява федерацията по вдигане на тежести

Олимпийският шампион обеща, че ще направи всичко възможно

Официално: Признаха световния рекорд на Цанко Цанков

Две седмици след историческото плуване на Цанко Цанков от 120 километра без спиране в река Дунав, днес сутринта постижението беше официално ратифицирано от авторитетната Асоциация за световни рекорди

Глушков участва в откриването на спортна площадка в Кърджали

Имате изключително богата спортна база, обяви министърът на младежта и спорта

24-ти лекоатлетически пробег „Варна“ се провежда тази събота

Заявки за участие са подали 102 атлети от почти всички спортни центрове в страната

Зам.-министър Андонов: Спортът ни прави по-здрави, по-организирани и по-добри

Заместник-министърът на младежта и спорта Стоян Андонов присъства на спортен празник в Нова Загора, част от #BeActive Tour

БФХГ ще обясни ситуацията с Краснобаева след Управителен съвет

По-рано днес бронзовата медалистка от Будапеща обяви, че няма да се състезава за България