2. Други спортове
  3. Баруто грабна Купата на Императора с помощта на Котоошу

Баруто грабна Купата на Императора с помощта на Котоошу

Калоян Махлянов успя да повали днес единствения действащ "йокодзуна" Хакухо

Естонецът Баруто триумфира за първи път в кариерата си с Купата на Императора, най-престижният трофей в древния японски спорт сумо.

Това стана с помощта на българина Калоян Махлянов-Котоошу, който успя да повали днес единствения действащ "йокодзуна" Хакухо.

Борецът от село Джулюница надви за последно Великия шампион през май 2009 г., след което загуби 12 поредни срещи с него. Днес обаче той се справи със съпротивата на знаменития монголец, като го избута от глинения кръг с "йорикири".

В същото време Баруто спечели 13-та поредна победа, като пребори Котошогику. Естонецът е вторият европейски "одзеки" след Калоян, а сега става и вторият носител на Купата на императора от Стария континент.

Първият е Котоошу, който спечели трофея през месец май 2008-а година. Хакухо има три загуби и на практика никакви шансове да догони Баруто, тъй като до края на надпреварата остават два кръга.

С по три поражения са също Калоян, Харумафуджи, Кисеносато, Точиодзан и Гагамару. Другият българин Даниел Иванов-Аоияма също записа бяла точка, пета за него в турнира, в схватка срещу Кьокушухо.

Зам.-министър Андонов: Спортът ни прави по-здрави, по-организирани и по-добри

Заместник-министърът на младежта и спорта Стоян Андонов присъства на спортен празник в Нова Загора, част от #BeActive Tour

БФХГ ще обясни ситуацията с Краснобаева след Управителен съвет

По-рано днес бронзовата медалистка от Будапеща обяви, че няма да се състезава за България

Гимнастичка обяви, че вече няма да се състезава за България

Елвира Краснобаева е бронзова медалистка на лента от Европейското първенство тази година