2. Други спортове
  3. Бербатов и Чепаринов с победи на старта в Банско

Бербатов и Чепаринов с победи на старта в Банско

Топ състезателите започнаха с победи в най-силния шахматен открит турнир в Източна Европа Банско Оупън 2010. Иван Чепаринов спечели на първа дъска с черните срещу представителя на Гърция Георгиос Харокопакис. Братовчедът на Димитър Бербатов, международният майстор Киприан Бербатов, победи Венцислав Съботинов.

В най-интересната партия на деня 10 годишният младежки национал Мартин Петров доминираше срещу многократния шампион на България Васил Спасов, но гросмайсторът успя да обърне позицията в труден ендшпил и да спечели точката.

От международните участници, финалистът на Световното първенство по блиц Борис Савченко (Русия), шампионът на Македония Владимир Георгиев, националите на Гърция Мастровалис и Николаидис, индийският младежки национал Ашуин Джаярам, финалистът от Израел Тамир Набати и исландският гросмайстор Хенрик Даниелсен също се поздравиха с успехи.

Днес в Банско се играят втори и трети кръг от откритото първенство. Турнирът е по швейцарска система с контрола 90 минути + 30 секунди добавка и е валиден за ФИДЕ коефициент.

Партия от 1ви кръг

Георгиос Харокопакис - Иван Чепаринов 0-1

1. e4 c5 2. Nf3 d6 3. d4 cxd4 4. Nxd4 Nf6 5. Nc3 a6 6. h3 e6 7. g4 Be7 8. Bg2
Nfd7 9. O-O Nc6 10. Be3 Nde5 11. Qe2 g5 12. Na4 Rb8 13. c4 Nxd4 14. Bxd4 b5 15.
cxb5 axb5 16. Nc5 Bf6 17. Rfd1 O-O 18. a4 bxa4 19. Nxa4 Bd7 20. Bc3 Qc7 21.
Rdc1 Qb7 22. Qd1 Rfd8 23. Bd4 Bc6 24. Qd2 Bxe4 25. Bxe5 dxe5 26. Bxe4 Qxe4 27.
Nc5 Qf3 28. Rc3 Rxd2 29. Rxf3 Be7 30. Nb3 Rxb2 31. Ra7 R2xb3 32. Rxb3 Rxb3 33.
Rxe7 Rxh3 34. Kg2 Rd3 35. Re8+ Kg7 36. Ra8 e4 37. Ra5 Kf6 0-1

Победа и загуба за България на шахматната Олимпиада

Мъжете постигнаха успех в Будапеща

Цанко Цанков записа световен рекорд на 120 километра без спиране

Родният плувец взе разстоянието от село Ясен до Козлодуй за 18 часа 1 минута и 39 секунди

Николай Илиев: Никой не може да отнеме постиженията на Цанко Цанков