2. Други спортове
  3. БОК отличи призьорите от Европейските мастърс игри

БОК отличи призьорите от Европейските мастърс игри

БОК отличи българските призьори от завършилите наскоро Европейски мастърс игр

БОК отличи българските призьори от завършилите наскоро Европейски мастърс игри. В третото издание на форума, който се състоя в Ница (Фра) участваха над  50 ветерани от Българска мастърс федерация. Нашите спортисти, които стартираха в три вида спорт – лека атлетика, бадминтон и стрелба с лък, спечелиха общо 34 медала (18 златни, 11 сребърни и 5 бронзови). От тях 13 златни отличия донесоха лекоатлетите, 5 добавиха бадминтонистите. Отличното представяне на българите допълниха останалите ни състезатели, които се класираха от 4-то до 7-мо място в своите дисциплини.

По този повод БОК награди със златна и сребърна значки всички наши медалисти и класиралите се на престижни места. Призовете бяха връчени на церемонията в Гранд хотел София от председателя на БОК Стефка Костадинова, зам. председателя на БОК проф. Пенчо Гешев, ген. секретар Белчо Горанов, двукратната олимпийска шампионка Мария Гроздева и други наши изтъкнати спортисти и деятели. Кратко за състезанията разказа олимпийската шампионка Здравка Йорданова, президент на Българската мастер асоциация.

„Поздравявам ви за големите успехи и ви уверявам, че вие сте сред тези, които правят българите горди и силни като нация. Вие сте и пример за младите спортисти, възхищавам се на вашия дух и професионализъм, желая ви здраве и още много победи“, заяви в приветствието си към присъстващите Стефка Костадинова.

Наред с благодарностите, всеки един от наградените спонтанно обещаваше на следващите игри да се представи по-добре. В края, пред общата снимка за спомен, обещанията дори бяха написани на платното до емблемата на БОК.

-------------
На последните Европейски мастърс игри в Линяно 2011, Италия, имахме само един шампион – Петър Панайотов, който сега в Ница 2015 спечели 3 златни и 1 сребърен медал в хвърлянията (чук, гюле, копие, диск). 80-годишният ни ветеран записа и 1 балкански и 1 национален рекорд и само това, че се разболя му попречи да си тръгне с още един медал – той не стартира на скок на дължина.

Другият герой от Ница 2015 е спринтьорката Мерлина Арнаудова, която също стана три пъти шампион (Ж40-45 г.) при това едната титла спечели драматично при дебюта си в скока на дължина – в последния си опит изпревари с 1 см фаворитката в дисциплината!

Традиционно силно се представи и лекоатлетката Красимира Чахова (2 златни и 2 сребърни медала, 2 национални рекорда), която тази година се върна с бронз и о Световното първенство в Лил, Франция), на 2000 м стипълчейз.

Най-възрастната ни участничка, 85-годишната Розка Станчева, е с 2 златни медала в скок на дължина и троен скок.

Доайенът на бадминтонистите Христо Михалев поведе „хорото” в сериозната българска група в Ница като спечели пълен комплект медали – златен, сребърен и бронзов. Турнирът както винаги бе доста силен и дори достигането до финал вече бе голям успех.

В стрелбата с лък, където конкуренцията също бе много сериозна, Добромир Вучков достигна до четвърфинал и зае 5-о място в крайното класиране.

В Европейските мастърс игри в Ница 2015 участваха над 10 000 спортисти от 66 страни, включително и такива извън континента – Бразилия, САЩ, Нова Зеландия, Австралия и др.