Ансамбълът на България получи рекордна оценка за съчетанието си с пет топки и поведе в класирането за многобоя след първия ден на Световната купа по художествена гимнастика в София.
Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова изиграха много силно композицията си и получиха изключително високата оценка от 44.150 точки, от които 35.100 за трудност и 9.050 за изпълнение. Така възпитаничките на Весела Димитрова се класираха за финала на пет топки, който е в неделя.
Оценката от 44.150 точки за българския ансамбъл е най-високата, присъждана до момента в историята на художествената гимнастика!
На второ място е отборът на Япония с 37.700 точки, а на трето Азербайджан с 37.450 точки. В топ 6 са още Русия 35.950 точки, Беларус с 35.750 точки и Германия с 34.400 точки.
60 индивидуални гимнастички и 11 ансамбъла от 37 държави участват в престижната надпревара.
Официален гост на състезанието е Моринари Ватанабе, президент на ФИГ, който похвали организаторите за отличния начин, по който са се справили с осъществяването на това състезание във време на пандемия. Той пожела успех на всички на чист български език, а кметът на София Йорданка Фандъкова официално откри Световната купа в София. Сред официалните гости бяха президентът на БФГимнастика Красимир Дунев, легендата на спортната гимнастика Йордан Йовчев, президентът на ТК по художествена гимнастика към ФИГ Наталия Кузмина (Русия), трикратните световни шампионки Мария Гигова и Мария Петрова, Йорданка Благоева, световна рекордьорка в скока на височина, и други.
Боряна Калейн води във временното класиране след приключване на квалификациите на обръч и топка при жените на Световната купа в София.
Втората позиция заема европейската шампионка Линой Ашрам от Израел, а след нея са двете представителки на Беларус Алина Харнаско и Анастасия Салос. Втората българка Катрин Тасева е пета до момента.
В събота състезанието продължава от 10.00 часа с вторите два уреда при жените бухалки и лента, след което ще станат известни призьорките в многобоя и финалистките на четирите уреда, а ансамблите ще играят съчетанията с три обръча и два чифта бухалки.