2. Други спортове
  3. БРАВО! Йоана Илиева завоюва квота за Париж 2024 (ВИДЕО)

БРАВО! Йоана Илиева завоюва квота за Париж 2024 (ВИДЕО)

Тя взе първо място на европейската олимпийска квалификация на сабя в Диферданж (Люксембург)

Най-добрата българска състезателка по фехтовка Йоана Илиева спечели първо място на европейската олимпийска квалификация на сабя в Диферданж (Люксембург) и завоюва квота за турнира по фехтовка на Игрите в Париж 2024.

Тя триумфира с изключително силна игра и доказа, че е една от водещите състезателки в света. В надпреварата участваха 13 от най-добрите фехтовачки от Европа, като билет за олимпиадата осигуряваше само първото място в състезанието. Възпитаничката на фехтовален клуб Свечников, водена от националния треньор Ивайло Воденов, си осигури участие в олимпиадата с три победи, като не остави никакъв шанс на съперничките си. Бронзовата медалистка от Световното първенство в Милано игра вдъхновено, концентрирано и уверено.

Йоана Илиева започна участието си в турнира директно от втория кръг на елиминациите. В първата си среща тя се изправи срещу Сабина Мартис (Румъния), записа разгромна победа с 15:2 и си осигури място на полуфиналите. В следващия двубой, който й гарантираше среща за олимпийската квота, Илиева игра срещу Лариса Айфлер (Германия) и отново спечели, този път с 15:13. На финала сабльорката се изправи срещу Нисанур Ербил (Турция). Илиева поведе за минути с 8:3, а след това не изпусна аванса си и спечели срещата с категоричното 15:5.

"Олимпийската квота на Йоана Илиева е резултат от нейната упоритост и неуморен труд, с подкрепата на треньори, съмишленици и съотборници. Българска федерация по фехтовка заслужено влиза отново в олимпийските игри и ще очакваме представянето на най-добрата сабльорка с надежда и с оптимизъм", написаха от БФ Фехтовка във фейсбук.

Николай Илиев: Никой не може да отнеме постиженията на Цанко Цанков