2. Други спортове
  3. Бразилец спечели откритото първенство на България по шахмат

Бразилец спечели откритото първенство на България по шахмат

Бразилският гросмайстор Александър Фиър е едноличен победител в 35-тия открит шампионат на България по шахмат и Мемориал Георги Трингов 2013 с респектиращия резултат - 8,5 точки от 9 възможни

Бразилският гросмайстор Александър Фиър е едноличен победител в 35-тия открит шампионат на България по шахмат и Мемориал Георги Трингов 2013 с респектиращия резултат - 8,5 точки от 9 възможни. Шахматистът от Бразилия спечели с белите фигури и в последния, девети кръг, срещу гросмайстор Владислав Неведничи от Румъния. Сънародникът на Пеле и Роналдо постави трудно достижим рекорд с резултата си. Александър Фиър дебютира в България на Гранд Европа Опен в Златни пясъци през юни 2012 година.

В интервю по случай победата си сподели, че България му е станала инересна като родина на предците на Дилма Русеф, сегашния президент на Бразилия. На второ място със 7,5 т. е гросмайстор Бартоломей Хеберла от Полша. Трето-тринадесето място се дели от шахматистите с точков актив от 7 т.

Трети по допълнителните показатели е ГМ Никола Джукич от Черна гора. Следват съответно - ГМ Влад-Кристиан Йиану от Румъния, ГМ Милен Василев, ГМ Иван Чепаринов, ГМ Григор Григоров, ГМ Мариян Петров, Любомир Данов, ГМ Васил Спасов, ГМ Трайчо Недев /Македония/, Аксел Ромбалдони, ГМ Лука Пайдчадзе /Италия/.

В специалното класиране при жените първа награда завоюва с 6,5 точки 17-годишната ни шахматна надежда Деница Драгиева, която спечели последната си партия в оспорвана 5 часова шахматна битка. Следват Адриана Николова - 6 т., Ива Виденова - 6 т.

При ветераните над 60 г. победител е гросмайстор Иван Радулов - 6 т. На второ и трето място съответно са Коста Ангелов - 5,5 т., и Петър Порязов - 5,5 т. При специалното класиране за състезатели с рейтинг 2001-2200 ФИДЕ и без ФИДЕ класирането е: Йоанис Минас 6 т., Елиа Хариано - 6 т., Радой Стоянов - 6 т., Емил Младенов - 6 т. - до 2000 ФИДЕ и без ФИДЕ Пламен Петров - 6 т., Йоанис Евгениус - 5,5 т., Нургюл Салимова - 5,5 т., Папапостолу Апостолис - 5,5 т.

Бяха раздадени парични награди от децата и внуците на Георги Трингов за победителите до 8 и 10 години, които малките Анна и Катрин лично връчиха. Райна Петрова - кмет на район Централен на Община Пловдив, награди с осигурените от нея специални предметни награди и грамоти призьорите в различните категории до 18 години.

Безпрецедентно решение! МОК удари българския бокс (ДОКУМЕНТ)

Боксът е аут от следващите Олимпийски игри, Национални федерации, членове на IBA губят всички права

Глушков даде старт на второто издание на крос „Скалите“

Министърът на спорта впечатлен от организацията на надпреварата в Белоградчик

Две титли и общо 11 медала спечелиха българите от международния турнир по бадминтон в София

Добро представяне на българските бадминтонисти

Четири гимнастички от ансамбъла спират със спорта

Новината обяви президентът на Българската федерация по художествена гимнастика Илиана Раева

Стефани Стоева спечели титлата на международния турнир по бадминтон в София

На финала Стефани Стоева постигна успех над третата поставена Гергана Павлова

Налбантова е 4-а поставена на Световното първенство по бадминтон до 19 г.

Шампионатът ще се проведе от 7 до 13 октомври в Нанчан (Китай)

Изненада! Отмениха световния рекорд на Цанко Цанков

Преплува ли в крайна сметка Цанко 120 км по Дунав?

Стилияна Николова: Подобно нещо няма как да се забрави

Два месеца след Олимпиадата тя отново е в залата

Сестри Стоеви стигнаха полуфинал на международния турнир в София

На 1/2-финалите ще играят още Михаела Чепишева/Цветина Попиванова и Таня Иванова/Гергана Павлова