2. Други спортове
  3. Детски шахматни празници в Стара Загора и в София

Детски шахматни празници в Стара Загора и в София

Цветан Стоянов спечели купа "Траяна 2015"

В Стара Загора в хотел "Железник" от 16 до 18 януари 2015 г. се проведе международният детски шахматен турнир за купа "Траяна 2015".

Турнирът беше разделен на две групи: група "А" с подгрупи до 10, 12 и 14 години с общо 86 участници, от които 73 от България и 13 от Турция. група "В" до 8 години - с 28 участници, 26 от България и две деца от Турция. Турнирът се проведе в 7 кръга по Швейцарската система, с контрола на игра - по 60 минути на състезател с добавени секунди за всеки изигран ход.

Победителят в "А" турнир получи купа "Tраяна". Призьорите в различните възрастови групи до 8, 10, 12 и 14 год. (момичета и момчета) получиха медали. В "А" турнира двете български надежди Цветан Стоянов и Виктория Радева демонстрираха отлична шахматна форма. До предпоследния кръг Виктория Радева беше със 100% резултат. В последния тя игра със следващия я с половин точка по-малко Цветан Стоянов. Той спечели директния двубой, а с това и купа "Траяна 2015 г.". Цветан Стоянов спечели и класирането до 12 години.

В София се проведе петият детски индивидуален турнир по ускорен шахмат до 12 години. Приятните условия за игра и сериозният награден фонд за еднодневен детски турнир, събраха както опитни състезатели, така и деца, които правят първи стъпки в шаха. В турнира взеха участие 108 деца. Най-малките участници в състезанието бяха четири деца родени 2010 година!

Битката за първото място бе крайно оспорвана като амбиции и възможности за първия приз от 100 лв. имаха поне 15-тина шахматисти. Победител в генералното класиране и носител на купа "България МОЛ" е Николай Чолаков с 6,5 т. (12 г.). Втори със същия точков актив е Антон Петров (12 г.). Трети с 6 точки и първи до 10 години е Алекс Костев.

Първите три места при момчетата до 10 години заеха състезателите с по 5 точки. Първи е Петър Генчев. Следват го Калоян Йорданов и Пламен Трифанов.

Победителка при момичетата до 8 години е Петя Караиванова с 5 точки. Мая Джохри е втора с 4 т., а Ася Григорова с 3 т. При момчетата до 6 години първи е Николай Христов с 1,5 точки.

49-годишна гимнастичка иска да участва в Лос Анджелис 2028

49-годишната Чусовитина е участвала осем пъти на Олимпийски игри

Винер обяви защо напусна президентския пост на руската художествена гимнастика

Тя е предлагала поста на олимпийската шампионка Алина Кабаева

Насар ляга под ножа след световното

Проблемите във федерацията не ме разсейват, казва звездата във вдигането на тежести

Стефани Стоева си осигури медал в Кайро

Стефани Стоева продължава на полуфиналите на международния турнир по бадминтон "International Series" в Кайро

Нургюл Салимова приключи с реми в Лондон

Българската шахматистка Нургюл Салимова завърши с 5 точки участието си в отборния турнир Глобална шахматна лига 2024