2. Други спортове
  3. Директорът на 4 ОУ "Св. Св. Козма и Дамян" с отлично представяне в Общинския плувен маратон

При мъжете имаше двама победители Ангел Маргаритов и Антоний Моралийски

На 15.07.2023 г., се проведе традиционния маратон от остров Света Анастасия до моста на градския плаж в град Бургас, организиран от Община Бургас и Плувен клуб „Метропол“.
За първи път плувният маратон е част от вътрешния спортен календар на Българска федерация плувни спортове. Срещу предизвикателството да преодолеят 6400 м. в открити води по права линия, освен многото български плувци и ентусиасти, тази година се изправиха и състезатели от няколко държави. Така бургаският маратон автоматично се превръща в международен. Покана да бъде официален гост бе отправена към легендата на световното плуване в открити води Петър Стойчев, но отсъстваше поради други неотложни ангажименти.

Маратона е с най - големият награден фонд от 8000 лв., но поради високата трудност малцина елитни състезатели по плуване имат дързостта да участват. Участниците плуват в открити води, където трябва да се борят с морските течения и честите вълнения от над 2 бала. Много често участниците плуват с около 500 до 1000 метра повече от официалното разстояние Имало е години, когато поради мерки за сигурност състезанието е било прекъсвано.

Тази година също не направи изключение. Маратонът стартира в 9.00 часа от остров света Анастасия с 46 участници при спокойно море. След час се появи вълнение от около 3 бала и състезанието можеше да бъде спряно, организаторите от ПК „Метропол и гранична полиция взеха решение да продължи.

Плувната школа от гр. Сандански беше представена единствено от Борислав Иванов- директор на 4 ОУ „Св. Св. Козма и Дамян“, който от дълги години се състезава успешно при ветераните. Ето какво сподели той. „За първи път участвам на морски маратон. Това състезание е най- тежкото и най- трудно от маратоните, организирани в страната. Освен теченията, вълните и дългото разстояние, което поради трудното ориентиране се плува много повече организаторите са сложили и контролно време от един астрономически час след победителят в което всеки участник трябва да влезе. Извън това време по участниците по трасето се качват в лодките и не завършват състезанието. Това контролно време е поставено единствено да се ограничи участието на неподговени участници.

Малко след завършването на призовата тройка при мъжете излезе вълнение и стана много трудно завършването в контролното време за всички плувци по трасето. Огромен реверанс от организаторите, който тази година оставиха да финишират всички участници.

Въпреки , че направих голямо отклонение по пътя до финала и през цялото време плувах сам успях да завърша много преди да изтече контролното време.
На мостика имаше бурни аплодисменти за всички завършващи участници. При моето финиширане се получи куриозна ситуация. Толкава силно ме аплодираха, че помислих че съм завършил последен и чакат само моето финиширане. Поздрави ме лично кмета на община Бургас- Димитър Николов и ме покани да се снимам до него.

При мъжете имаше двама победители Ангел Маргаритов и Антоний Моралийски, а трети се класира Радослав Тодоров - и тримата са елитни плувци и младежки национали по плуване. При жените на първо място е Александра Вачкова от Варна , следвани от Росица Желязкова и Даниела Узунова.

Спечелих трето място при ветераните от 36-до 50 години, а в общото класиране от 43 завършили взех почетното 13 място. Когато си сам във водата не мислиш за класиране и не се правят никакви сметки. Единствената сметка е успешния финал. Победители са всички участници, който завършиха това тежко състезание. Най- много ме впечатли мъж на 73 години и една участничка с физически увреждания, който успешно завършиха маратона. За мен те са най- големите победители.

Искам да изкажа огромни благодарности към колегите от ПК „Метропол“, за отличната организация на състезанието и най –вече за гостоприемството с което посрещнаха и изпратиха всички участници”.

Николай Илиев: Никой не може да отнеме постиженията на Цанко Цанков