2. Други спортове
  3. Две шампионки в средната дистанция на Световното по ориентиране

Две шампионки в средната дистанция на Световното по ориентиране

Вълнуващи и драматични заключителни минути белязаха финала на средната дистанция на Световното първенство по ориентиране за младежи и девойки.

От самото начало на състезанието Зина Томер (Швейцария) при девойките и Рикардо Скалет (Италия) при младежите дадоха времена, които бяха непосилни за конкурентите им и изглеждаше, че няма кой да им отнеме златните медали. Надпреварата вървеше към своя край, и само две момичета и две момчета не бяха финиширали, когато на последната права отсечка на трасето се появи най-впечатляващата състезателка от началото на първенството - шампионката в спринта и сребърна медалистка в дългата дистанция, Сара Хакстрьом (Швеция). С последни сили тя премина финалната линия, за да даде равно време с Томер – 28:43 мин. и да подели първото място с нея. На трета позиция остана Андреа Свенсон (Швеция) с изоставане от 1:13 мин. от победителките.

И докато шампионките се прегръщаха със сълзи на радост в очите, настъпи и развръзката при мъжете. По подобие на Хакстрьом, която също потегли предпоследна по трасето, Мика Кирмола (Финландия) успя да изненада всички и със силен финален спринт да изтръгне златото от ръцете на Скалет. Съотборниците на Кирмола избухнаха в одобрителни възгласи, веднага, след като стана ясно че той е новият световен шампион с време 28:58 мин. и бурно изразиха радостта си, хвърляйки се върху него и поваляйки го на земята. Финландската еуфория беше подсилена и от третото място на Оли Оянахо.

Четиримата българи, които достигнаха до финала на средната дистанция, нямаха добър ден. Дребни неточности лишиха Мартина Джулиева, Мартин Понев, Стефан Михайлов и Апостол Атанасов от място сред първите 20.

"Малко съм разочарована. Можех да се представя по-добре, но накрая се загубих концентрация и направих няколко грешки”, сподели Джулиева, която зае 32-ра позиция.

Крайно откровен и самокритичен беше Стефан Михайлов, останал на 43-то място. "Не знам какво се обърка. Буквално не успях да си извадя главата от задника. Правех грешки непрекъснато, впъреки че напрежението беше далеч по-малко, в сравнение с квалификацията вчера. Ще анализирам представянето си, но определено в бъдеще ще наблегна още по-сериозно на психологическата подготовка".

Апостол Атансов финишира 58-ми, а най-доброто представяне днес беше за Мартин Понев – 24-та позиция.

Утре е последният старт от програмата на Световното първенство по ориентиране - щафетното бягане, което ще се състои в района на Боровец, а веднага след неговия край, в 13:30 часа, ще бъде и официалното закриване на шампионата.

Стефани Стоева си осигури медал в Кайро

Стефани Стоева продължава на полуфиналите на международния турнир по бадминтон "International Series" в Кайро

Нургюл Салимова приключи с реми в Лондон

Българската шахматистка Нургюл Салимова завърши с 5 точки участието си в отборния турнир Глобална шахматна лига 2024