2. Други спортове
  3. Единственият българин на Световните въздушни игри зае 11-о място в дисциплината Парапланеризъм Целно кацане

В италианския град Торино бяха закрити Световните въздушни игри-2009. Раздадени бяха 19 комплекта медали в различните дисциплини от въздушните спортове, включени в игрите, предаде БТА.

С най-много медали от игрите са домакините - общо 9 медала - 4 златни, 3 сребърни и 2 бронзови. За Франция ще отпътуват 8 медала - 3 златни, 3 сребърни и 2 бронзови. С 2 златни медала остана Испания, Германия и Русия с по 1 златен и 3 бронзови, Австрия, Унгария и Обединеното Кралство имат по 1 златен, един сребърен и 1 бронзов медал, Канада има 1 златен и 1 сребърен медал, Литва - 1 златен и 1 бронзов, Полша и Сърбия останаха с по 1 златен медал, Китай и Южна Африка - с по 1 сребърен.

Спортистите на Чешката република имат 2 бронзови медала, а тези на Бразилия, Холандия, Сан Марино, Швеция, Швейцария и Венецуела - по 1 бронзов. България се представи на игрите само с един състезател - ветеранът на въздушните спортове, з. м. с. по парашутизъм Методи Методиев, който бе поканен от ФАИ (Световната Федерация по Въздушни Спортове) да участва в дисциплината Парапланеризъм Целно Кацане. Българинът зае 11-то място в крайното класиране в този спорт.

В същата дисциплина имахме и български съдия - Ивайло Богомилов. Самото участие на български състезател и на български съдия на игрите е едно малко чудо, защото спечелването на квота за участие през миналата година бе дълъг и изпълнен с много труд и успешни тежки международни състезания период. Българските състезатели във въздушните спортове са аматьори и поддържат традициите с ентусиазъм и със собствени средства и екипировка.
Победа и загуба за България на шахматната Олимпиада

Мъжете постигнаха успех в Будапеща

Цанко Цанков записа световен рекорд на 120 километра без спиране

Родният плувец взе разстоянието от село Ясен до Козлодуй за 18 часа 1 минута и 39 секунди

Николай Илиев: Никой не може да отнеме постиженията на Цанко Цанков