2. Други спортове
  3. Ети Стефанова отпадна от Световното първенство

Ети Стефанова отпадна от Световното първенство

Най-добрата българска шахматистка отпадна на 1/16-финалите от Цян Хуан (Китай)

Най-добрата българска шахматистка Антоанета Стефанова отпадна на 1/16-финалите на Световното първенство по шахмат за жени, което се провежда в южния турски град Антакия.

Българката не успя да преодолее Цян Хуан, въпреки че китайката бе под напрежение и трябваше да довежда мача между двете до тайбрек. Стефанова и Хуан си размениха по една победа в двете класически партии и така днес трябваше да определят осминафиналистката от този сблъсък след тайбрек.

Той се състоя от две партии по ускорен шахмат (по 25 минути на партия + 10 секунди на ход), като българката загуби първо с черните, а след това и с белите фигури. Ако двете шахматистки бяха завършили наравно и след двете партии по ускорен шахмат, те трябваше да изиграят две блиц партии (по 5 минути + 10 секунди).

При ново равенство пък щеше да се стигне до "армагедон" - 5 минути за белите и 4 минути за черните, с добавени три секунди за всеки ход след 61-ия, като при реми печелят черните.

Бившата световна шампионка обаче загуби с 1-3 партии от Цян Хуан и в крайна сметка се разделя с шампионата, който се провежда на красиво, но необичайно място - Археологическият музей в Антакия, известен с внушителната си колекция от древни мозайки.