2. Други спортове
  3. Евгени Томашевский е новият европейски шампион по шахмат

Евгени Томашевский е новият европейски шампион по шахмат

Руският гросмайстор Евгени Томашевский премина успешно през квалификационните тайбрейк мачове на Европейското първенство по шахмат в Будва за да завоюва континенталната титла с победа над сънародника си Владимир Малахов.

В първата си партия Томашевский срещна представителят на Чехия гросмайстор Давид Навара, който завърши турнира на 7-о място. Те определиха първият полуфиналист след две 15-минутни партии, първият двубой приключи с реми, а в следващия руснака взе победата с краен резултат 1,5:0,5.

Изцяло източноевропейско присъствие доминираше решителните двубои, които определиха финалистите. Томашевский победи грузинеца Баадур Джобава с 2:1, като руснака взе победа в решителната блиц партия. Владимир Малахов победи доскорошния лидер в надпреварата Ернесто Инаркиев. Руският полуфинал приключи в две партии с резултат 1,5:0,5 в полза на Малахов.

Титлата в Будва се реши след три партии, като решителната победа в блиц двубоя взе Томашевский. В спора за третото място по-добър се оказа грузинеца Джобава, който излъга Инаркиев. Руснака имаше за какво да съжалява, тъй като по пътя към финалите той загуби едва един път в 15 изиграни партии.

Българският контингент в състав Иван Чепаринов, Кирил Георгиев, Момчил Николов и Киприян Бербатов напуснаха борбата за трофея след като и четиримата ни представители загубиха партиите си от 11-я последен кръг. Най-доброто постижение на бългрксите ни представители е бронзовото отличие на Кирил Георгиев от 2006 г, когато първенството се проведе в турския курорт Кушадасъ.

Ето и победителите във всички от десетте издания на Европейското индивидуално първенство по шахмат.