2. Други спортове
  3. Гросмайстор Евгени Янев спечели турнира в Благоевград

Гросмайстор Евгени Янев спечели турнира в Благоевград

Гросмайстор Евгени Янев от Пловдив със силен финал и малко изненадващо завюва първото място в завършилия днес в Благоевград шахматен мемориал "Нино Киров", изпреварвайки в крайното класиране гросмайсторите Юлиан Радулски от "Локомотив 2000 Пловдив и Кирил Георгиев от София.

Той взе и голямата премия от 3000 лева, а класиралите се на втори на трето място - съответно 2000 и 1200 лева. Общият награден фонд бе 10 000 лева, половината от които бяха осигурени от сина на Нино Киров - Кирил Нинов.

Победителят и неговите подгласници завършиха с равен брой точки - по 6,5, но с по-добри показатели Янев застана начело. Със същия точков актив приключиха турнира и следващите трима в крайното класиране - Мариян Петров, Петър Дренчев и Григор Григоров. По-нататък в подреждането с по 6 точки следват Живко Братанов, Адриана Николова, Валентин Панбукчиан, Владимир Петков, Милен Василев и гръцкият шахматист Георгиос Николау.

Преди последния, девети кръг, с по шест точки в челото на класирането бяха Юлшиан радулски, Мариян Петров, Петър Дренчев, Григор Григоров и Милен Василен, а Евгени Янев и Кирил Георгиев имаха по 5,5. В последните партии на мемориала в Благоевград, играни тази сутрин, наравно завършиха срещите Мариан Петров - Юлиан Радулски и Петър Дренчев - Григор Григоров, а победи извоюваха Кирил Георгиев над Милен Василев и Евгени Янев над Красимир Русев.

Общо 56 състезатели, между които осем гросмайстори и 11 международни майстори участваха във второто издание на шахматния мемориал в памет на големия български шахматист Нино Киров, организиран от Българската федерация по шахмат и ШК "Пирин" в родния му Благоевград. С представянето си в този силен турнир Стефи Бедникова от шахматен клуб "Капабланка" Дупница покри и последното изискване за международен майстор за жени.

Испанец е световен шампион в бягането по часовник при мъжете до 23 години

Йордан Петров с 57-мо място

Бургас приема Европейски фестивал по гимнастика "Golden Age Gym Festival 2024"