2. Други спортове
  3. Хванаха с допинг още един олимпийски шампион в щангите

Хванаха с допинг още един олимпийски шампион в щангите

Казахстан губи шесто злато от игрите в Пекин, Лондон и Рио

Една от най-запомнящите се битки в щангите на олимпиада се оказа измама, след като шампионът Ниджат Рахимов от Казахстан бе дисквалифициран за 8 години и ще загуби титлата.

В Рио Рахимов изненада суперфаворита Лу Ксиожун, като постави световен рекорд в последния си опит на категория до 77 килограма е с анулирани резултати от март 2016 г.

Той е сменял на три пъти пробите си за допинг с "чисти", разкри Арбитражния съд по спорта в Лозана.

Сега Лу трябва да получи титлата и така да влезе в историята на спорта, като петия с три поредни титли след родените в България турци Наим Сюлейманоглу и Халил Мутлу, както и натурализираните гърци Пирос Димас (албанец) и Акакиос Какиасвилис (трузинец).

Лу спечели злато в Лондон и миналата година стана най-възрастният олимпийски шампион в щангите в Токио, когато взе злато на 37 г.

Четвъртият в класирането Чатуфум Чинавонг трябва да стане бронзов медалист, а египтянинът Мохамед Ехаб ще бъде промотиран от трета на втора позиция.

Процесът за преразпределение на медалите обаче е доста сложен и според МОК може да бъде приключен чак през 2024 г.

Още на олимпиадата в Рио Ехаб изрази изумлението си от последния опит на Рахимов и заяви "дано е на 100 процента чисто състезание".

Нарушенията на Рахимов са станали ясни по време на операция "Стрела" на Световната антидопингова агенция, която започна през 2017 г. и е само за подмяна на проби.

Той е дал чужда урина на 15 март, 10 юли и 16 юли 2016 г., като последното нарушение е само 25 дни преди състезанието на олимпиадата.

28-годишният Рахимов първоначално се състезаваше за Азербайджан, който е родината му.

През 2013 г. той вече бе наказан за 2 години след като бе хванат с оксандролон и туринабол. След това се върна на подиума, но вече за Кахастан, като последният му опит в Рио от 379 кг бе с 39 кила повече от личния му рекорд и с 35 кг повече от това, което вдига след олимпиадата.

Дисквалификацията на Рахимов означава, че Казахстан губи шеста олимпийска титла от игрите в Пекин, Лондон и Рио.

Две от тях са на Иля Илин, а от Лондон бяха дисквалифицирани Зюлфия Чисансало, Мая Манеза и Светлана Подобедова. От това спечелихме и ние, като Милка Манева спечели сребро при преразпределението на медалите.

Бургас приема Европейски фестивал по гимнастика "Golden Age Gym Festival 2024"