2. Други спортове
  3. Искаме турнир по шахмат за Гран при

Искаме турнир по шахмат за Гран при

България поиска домакинството на силен турнир по шахмат от серията Гран при. Президентът на родната федерация и на Европейския шахматен съюз Силвио Данаилов направи писмена оферта на Международната федерация (ФИДЕ) за приемането на състезанието от 22 май до 4 юни. Този турнир трябваше да бъде в Мадрид, но испанската столица се отказа заради финансови проблеми.

“Предложих на ФИДЕ партиите да се играят в курорта “Албена” във “Фламинго Гранд хотел” - заяви Данаилов след визитата си в швейцарския град Цуг, където върви второто състезание от веригата Гран при. - Нашите ангажименти са свързани с организацията, парите за награден фонд от 240 000 евро са грижа на ФИДЕ. Чакам до седмица отговор.”

За последно страната ни бе домакин на престижна шахматна битка през 2010-а, когато Веселин Топалов загуби финала за световната титла срещу Вишванатан Ананд (Индия).
Сега Топалов отново води битка да стигне до такъв мач, като снощи в Цуг завърши партията му от осмия кръг срещу Александър Морозевич (Русия). Преди този кръг българинът делеше първото място с Руслан Пономарьов (Украйна) с по 4,5 т.
Топалов спечели първия кръг за Гран при в Лондон и ако стигне до краен успех в Цуг, ще има значителни шансове да влезе в следващия турнир на претендентите за световната титла. В него ще играят първите двама шахматисти в крайното класиране от Гран при, като се отчитат трите най-добри резултата от пет състезания.

Същевременно Кирил Георгиев (“Локомотив Сф”) и Ива Виденова (“Локомотив” Пд) станаха шампионите в държавното ни първенство за мъже и жени. Георгиев завърши с 8 точки от 11 възможни, втори със 7 т. е Ивайло Енчев. Виденова събра 6,5 т. от 10 възможни, среброто остана за Елица Раева с 6 т.

Цанко Цанков: В основата на атаката срещу мен са българи

Плувецът говори за скандалите с рекордите му от последните седмици

Кралев разкри проблемите, които парализират спортните училища

Парите, които инвестираме в спортни училища, трябва да са оправдани, казва бившият спортен министър

Завърши втората гребна регата „Черно море“

Над 50 гребци от цялата страна, показаха своите умения в най-атрактивните дисциплини на академичното гребане

Илиана Раева: За мен е истинско щастие да ви слугувам

Раева беше преизбрана за четвърти пореден път за президент на БФХГ

Преизбраха Илиана Раева за президент на Българската федерация по художествена гимнастика

Тя остана на поста си с пълно мнозинство

Безпрецедентно решение! МОК удари българския бокс (ДОКУМЕНТ)

Боксът е аут от следващите Олимпийски игри, Национални федерации, членове на IBA губят всички права

Глушков даде старт на второто издание на крос „Скалите“

Министърът на спорта впечатлен от организацията на надпреварата в Белоградчик

Две титли и общо 11 медала спечелиха българите от международния турнир по бадминтон в София