2. Други спортове
  3. Иван Чепаринов остана последен в Армения

Иван Чепаринов остана последен в Армения

Иван Чепаринов остана последен в крайното класиране на силния шахматен турнир от веригата Гран При на ФИДЕ в Джемрук (Армения). Българският гросмайстор завърши състезанието с реми срещу французина Етиен Бакро на 37-ия ход. Така след 1 победа, 6 ремита и 6 загуби дългогодишният секундант на бившия световен шампион Веселин Топалов събра едва 4 точки и зае последното 14-о място.

Носител на титлата стана Василий Иванчук, който в последния кръг постигна впечатляваща победа с черните фигури срещу представителя на домакините Владимир Акопян. Благодарение на нея украинският голмайстор натрупа 8,5 точки и спечели турнира, посветен на великия арменски шахматист Тигран Петросян, който бе световен шампион от 1963 до 1969 година.

Второто място си поделиха фаворитът на публиката Левон Аронян (Армения) и Борис Гелфанд (Израел), които също записаха победи вчера. С доброто си представяне на родна земя Аронян спечели предсрочно веригата Гран При, до приключването на която остава още един турнир.