2. Други спортове
  3. Колоездене: Пак фурор на "Цар Симеон" в Сърбия, Спасич – първи в Белград

Колоездене: Пак фурор на "Цар Симеон" в Сърбия, Спасич – първи в Белград

Пак фурор на "Цар Симеон" в Сърбия, Спасич – първи в Белград, Димов - катерач №1, по чудо изпуска купата

Поредно отлично представяне – първо и трето място, постигна пловдивският велоклуб „Цар Симеон Рея 96” на международния колоездачен турнир на шосе за Купа „Белград”. Двама негови представители – Драган Спасич иПламен Димов, се качиха на почетната стълбичка на победителите след финала. Единственият им сериозен конкурент в битката за призовата тройка бе голямата звезда на сръбското колоездене Иван Стевич, световен шампион от миналата година на шосе в категория "Б", който стана втори.

Стевич от няколко години кара в САЩ за професионален американски велотим, но се е върнал в родината специално за да участва в турнирите от сръбската колоездачна лига.

Пламен Димов по чудо изпусна първото място в Купа „Белград”. 26-годишният капитан на „Цар Симеон Рея 96” направи перфектно офанзивно бягане по 120-километровото трасе. Близо 50 км преди финала около град Смедерево той атакува мощно, откъсна се пред съперниците си и кара 38 км абсолютно сам. В последните десетина километра обаче Пецата спука гума, поизгуби ритъм и така опитните Спасич и Стевич успяха да го застигнат. Така разпределението на местата в тройка стана в последните километри преди финала в Белград.

По време на пробега Димов бе най-активният колоездач от колоната. Въпреки че като по чудо изпусна първото място, той спечели всички възможни 3 височинни премии и така безапелационно отнесе купата за най-добър катерач на турнира.

Останалите бегачи на „Цар Симеон Рея 96” също се представиха добре. Горан Шмелцерович е четвърти, а Александър Дукич – седми. Светльо Недев, Кирил Кирезиев и Игор Пайович финишираха с основната група.

”Беше голяма битка в Белград. Реших по-рано да атакувам и се получи – избягах им. Много ми помагаха моите съотборници Светослав Недев и Кирил Кирезиев, за когото това бе дебют при мъжете в международен турнир. Някъде на 20 км преди финала обаче Светльо спука гума”, обясни Пламен Димов.

„Когато вече мислех, че ще съм първи, Стевич и Драган ме хванаха, те и двамата са много добри бегачи. Пак ги разбихме в Сърбия, всички там пак говорят за „Цар Симеон Рея 96”. Важно е да се каже, че тези наши успехи ги постигаме в условията на кризата, когато много от спонсорите се оттеглят от финансирането на спорта. Голяма мотивация обаче ни дават нашите приятели от Рея 96 - бизнесмените Йовко Стойков и Кънчо Луков, които много ни помагат финансово. Те са хора много отворени към спорта и в частност към колоезденето и заслужават внимание", добави още Димов.

Победа и загуба за България на шахматната Олимпиада

Мъжете постигнаха успех в Будапеща

Цанко Цанков записа световен рекорд на 120 километра без спиране

Родният плувец взе разстоянието от село Ясен до Козлодуй за 18 часа 1 минута и 39 секунди

Николай Илиев: Никой не може да отнеме постиженията на Цанко Цанков