2. Други спортове
  3. Красен Кралев връчи почетния знак на ММС „Венец на победителя“ на Георги Мърков

Красен Кралев връчи почетния знак на ММС „Венец на победителя“ на Георги Мърков

Церемонията се състоя на Eвропейското първенство по борба за юноши и девойки до 23 г. в Русе

Министърът на младежта и спорта Красен Кралев връчи почетния знак „Венец на победителя“ на олимпийския шампион по борба в категория до 62 кг. от Мюнхен’72 Георги Мърков. Церемонията се състоя на Eвропейското първенство по борба за юноши и девойки до 23 г. в Русе. Георги Мърков беше награден и от председателя на Българска федерация по борба Валентин Йорданов и от председателя на Европейския съвет по борба Цено Ценов.

"За мен е чест да връча най-високото държавно отличие в сферата на спорта на едно от най-големите имена в българската борба", каза министър Кралев. Той припомни, че Георги Мърков е третият представител на борбата, удостоен с "Венец на победителя" след Боян Радев и Валентин Йорданов. "Борбата е един от успешните български спортове, от които ще очакваме да ни зарадват отново с медали от предстоящите олимпийски игри Рио 2016", добави Красен Кралев. Министърът похвали организацията на първенството и условията, които предлага Булстрад Арена.

Министър Кралев беше награден с почетен плакет на Международната федерация по борба от Цено Ценов, а председателят на Българска федерация по борба Валентин Йорданов му връчи почетен медал на Европейското първенство по борба за юноши и девойки до 23 г.

Заедно с Цено Ценов министър Красен Кралев участва в награждаването на победителите в категория до 57 кг. свободен стил.

Георги Мърков е бронзов медалист от световното първенство в Едмънтън през 1970 г, световен шампион в София през 1971 г. и европейски шампион от първенството в Катовице от същата година. Носител е на орден „Стара планина“ I степен. Георги Мърков е народен представител в 42-то Народно събрание и заместник-председател на парламентарната Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта. На 5 април тази година Георги Мърков ще навърши 70 години.

„Венец на победителя“ е почетен знак на Министерството на младежта и спорта, който беше учреден в края на 2015 г. С най-високото държавно отличие в сферата на спорта се удостояват заслужили спортисти, треньори, ръководители, инвеститори и журналисти с особен принос за развитието на българския спорт и за издигане на спортния престиж на нацията. Освен на тримата известни български борци, до този момент почетния знак е връчван още на Стефка Костадинова, Димитър Пенев, Христо Марков, Любомир Ганев, Валентин Златев и посмъртно на Трифон Иванов.

Николай Илиев: Никой не може да отнеме постиженията на Цанко Цанков