2. Други спортове
  3. Кузманов първи в Европа при 16-годишните

Кузманов първи в Европа при 16-годишните

Димитър Кузманов завърши на първо място в годишната класация на Европа за тенисисти до 16 години. Пловдивчанинът е на върха с 500 точки. Виктория Томова е втора при 14-годишните, като отстъпва само с 5 точки на първата Петра Роханова, която победи на финала на европейското. Борислава Ботушарова е №8 до 16 години.

Кузманов спечели при юношите титлите в Милано и Крема и игра финали в Монтекатини и Льо Понте. Синът на легендата Дора Рангелова оглави класацията на Tennis Europe през юни. Роденият на 28 юли 1993 година състезател дебютира и в ранглистата на АТР през май, където в момента е №1429.

Томова не играя от лятото при 14-годишните, но въпреки това завърши сезона с актив от 710 точки, срещу 715 за чехкинята Роханова. Вики заминава на 26 октомври за Съединените щати. Първата седмица ще бъде за аклиматизация в прочутата академия на Ник Болетиери и IMG във Флорида. След това еврошампионката ще участва на девическия турнир при 16-годишните в Лексингтън, Южна Каролина, който е от втора категория. Преди „Еди Хер” лидерката на отбора на България, завършил пети в света, ще трупа точки и самочувствие и на състезание в Бока Ратон от четвърта категория.

В ранглистата при 14-годишните са и другите две тенисистки от тима, заел петата позиция в Чехия. Цвета Димитрова е №41 с 275 точки, а Джулия Терзийска е 57-а с 230 точки.

В категорията до 16 години пазарджиклийката Борислава Ботушарова е на осмото място. Тя събра 325 точки, след като успя да се класира на седмата позиция на „Мастърса” в Неапол. Първа е румънката Елена Кадар с 495 точки.

Бургас приема Европейски фестивал по гимнастика "Golden Age Gym Festival 2024"