1. Novsport
  2. Други спортове
  3. Млади плувци с хемофилия от цялата страна се състезаваха под мотото „Равни на старта, равни в живота“

Млади плувци с хемофилия от цялата страна се състезаваха под мотото „Равни на старта, равни в живота“

Първото Национално състезание по плуване за деца с хемофилия се проведе под патронажа на Таня Богомилова и със съдействието на Сдружение „Българска асоциация по хемофилия“

Млади плувци с хемофилия от цялата страна се състезаваха под мотото „Равни на старта, равни в живота“

В началото на учебната 2014-2015 г. Бакстър България, със съдействието на Сдружение “Българска асоциация по хемофилия“, организира първото Национално състезание за деца с рядкото генетично заболяване хемофилия. На старта на надпреварата се изправиха общо 7 състезатели на възраст между 8 и 18 години, от София, Благоевград, Кюстендил, Каварна.

На първо място в категорията на 9-10 годишните с време 30,03’’ се класира Виктор Гърбешков от София (дистанция 25 м), а при по-големите (13-15 години) – Илиян Стоименов с време 1,02 минути на дистанция от 50 м. Амбицията на организаторите е състезанието да се превърне в традиционна ежегодна инициатива, която да събира на старта все повече млади спортисти.

Макар да имат свидетелства за инвалидност от ТЕЛК, децата имат шанса да водят максимално пълноценен и активен начин на живот благодарение на рекомбинантна терапия, която се прилага индивидуално спрямо персоналните нужди на пациента. И въпреки  че според здравната статистика те са класифицирани като инвалиди, младите плувци се впуснаха  със самочувствие в оспорвана спортна надпревара, в която съдийството бе поверено на съдиите от Българската федерация по плувни спортове, а коментарът – на Методи Манченко, главен редактор на редакция „Спорт“ на БНТ. В качеството си на председател на Българската федерация по плувни спортове и единствен български олимпийски медалист по плуване, Таня Богомилова изрази своята безрезервна подкрепа за инициативата и връчи купите и медалите на участниците.

Плувният турнир „Равни на старта, равни в живота“ е част от дългосрочната кампания на Бакстър „Свят без кръвоизливи“, чиято цел е да установи съвременни индивидуализирани стандарти в лечението и профилактиката на хемофилията. В България страдащите от вродени коагулопатии/хемофилия са близо 700 души, от които около 100 са на възраст до 18 г.  Новата за България профилактична терапия с употреба на  рекомбинантни кръвни продукти се прилага само при около 40 деца (6 % от пациентите).

Наред с поддържащото лечение, активният начин на живот е ключов елемент от профилактиката на страдащите от хемофилия, за да бъдат избегнати усложненията и да бъде ограничен рискът от ранна инвалидизация на пациентите. Плуването е един от най-подходящите спортове за пациентите с хемофилия, тъй като е свързан с минимален риск от травми и кръвоизливи.

Хемофилията е рядко генетично заболяване, свързано с проблеми в кръвосъсирването, зарастването на раните и риск от ранна инвалидизация. Болестта е основно генетична,  свързана е с дефект в Х-хромозомата, поради което жените са нейни носители, а боледуват мъжете.  Генетичният дефект се изразява в липса на  специфични белтъци (наречени фактори на кръвосъсирването), които участват в процесите на естествено спиране на кръвотечението при външно или вътрешно нараняване. Дълги години родените с хемофилия не са доживявали дори до юношеска възраст. Противно на масовите представи, болните не са загивали основно от външни травми, а поради кървене в мозъка или вътрешните органи. И до днес в държавите, в които лечението не е на високо равнище, хемофилиците са застрашени от тежки деформации на коленните стави, защото дори ходенето предизвиква хронични кръвоизливи в тях, които инвалидизират напълно потърпевшите.

Хемофилията е част от по-голямата група на редките заболявания. Но това, че заболяването е сравнително рядко срещано, не може да бъде причина за неговото пренебрегване. Именно в областта на редките заболявания усилията за подобряване на стандартите на лечение могат да имат бърз и забележим резултат, не само от гледна точка на състоянието на пациентите, но и като намаляване на тежестта върху социалната система, вследствие на преодоляване на риска от трайна инвалидизация. В групата на редките болести хемофилията има особен статут, тъй като е свързана с кръвта и кръвните продукти, които са държавен приоритет, т.е. не само на НЗОК, но и на Министерството на здравеопазването и на Министерски съвет, поради което изисква комплексен подход, а не само финансиране. Сред дългосрочните цели са изграждане на нова организация за управление и лечение на хемофилията съобразно Европейските консенснусни документи, достъпа на все по-голяма група пациенти до профилактиране, както и  разширяване на кръга на пациентите, които се лекуват чрез индивидуализиран подход.

В България все още лечението на хемофилията не е получило вниманието, което заслужава. В страната ни не са въведени елементарни стандарти на лечение, които да осигурят нормален и пълноценен живот на пациентите. В случая става въпрос не толкова за инвестиране на средства, колкото на усилия за реорганизация на лечението и по-добро администриране на пациентите, допълнителна квалификация на медицинския персонал, достъп до съвременни методи за лечение и като резултат – индивидуален подход в зависимост от нуждите и начина на живот на всеки пациент.  Сега на дневен ред е извоюването не само на лечение спрямо  европейските норми и критерии, но и на по-облекчени административни процедури, по отношение на които хората с хемофилия да получават препаратите си по линия на НЗОК.

Насар ляга под ножа след световното

Проблемите във федерацията не ме разсейват, казва звездата във вдигането на тежести

Стефани Стоева си осигури медал в Кайро

Стефани Стоева продължава на полуфиналите на международния турнир по бадминтон "International Series" в Кайро

Нургюл Салимова приключи с реми в Лондон

Българската шахматистка Нургюл Салимова завърши с 5 точки участието си в отборния турнир Глобална шахматна лига 2024

10-и юбилеен турнир „Морски звезди“ и Приз „Меглена Михайлова“

Той ще се проведе на 12 и 13 октомври

Цанко Цанков: В основата на атаката срещу мен са българи

Плувецът говори за скандалите с рекордите му от последните седмици

Кралев разкри проблемите, които парализират спортните училища

Парите, които инвестираме в спортни училища, трябва да са оправдани, казва бившият спортен министър

Завърши втората гребна регата „Черно море“

Над 50 гребци от цялата страна, показаха своите умения в най-атрактивните дисциплини на академичното гребане

Илиана Раева: За мен е истинско щастие да ви слугувам

Раева беше преизбрана за четвърти пореден път за президент на БФХГ

Преизбраха Илиана Раева за президент на Българската федерация по художествена гимнастика

Тя остана на поста си с пълно мнозинство