2. Други спортове
  3. Непомнящий и Крамлинг са новите шампиони, Стефанова без медал

Непомнящий и Крамлинг са новите шампиони, Стефанова без медал

Ян Непомнящий от Русия и шведката Пиа Крамлинг са новите европейски шампиони по шахмат на първенството на Стария континент в Риека.

Руснакът спечели титлата при мъжете, след като финишира с 9 точки от 11 възможни. 20-годишният Непомнящий победи в последния 11-и кръг арменеца Владимир Акопян, за да завърши с чудесните показатели 7 победи и 4 равенства, благодарение на които ще направи сериозен скок в ранглистата. Сребърният медалист при мъжете ще бъде определен днес в тайбрек между Бадуур Жобава от Грузия и Артьом Тимофеев от Русия.

Българските представители не успяха да се преборят за медалите и за местата, осигуряващи място в световния шампионат. Кирил Георгиев, Александър Делчев, Момчил Николов и Иван Чепаринов приключиха с по 6,5 точки, Киприан Бербатов с 6 т., Валентин Йотов с 5,5.

Развръзката в женския турнир бе драматична и литовката Виктория Чмилите, която водеше през цялото състезание, претърпя първо поражение в партията си срещу новата шампионка Крамлинг, която регистрира 8 победи, две равенства, една загуба и така финишира първа с 9 точки.

Победата на скандиванката е нейна втора на Европейско първенство след успеха й през 2003 г. Чмилите с актив от 8,5 точки ще се задоволи със сребърния медал, а за бронза днес ще се борят шахматистките Моника Соко, Мари Себаг, Татяна Косинцева, Наталия Жукова и Елена Дембо.

Всички те си осигуриха билети за Световното първенство, а за още 7 места днес ще се борят 10 състезателки, финиширали с по 7,5 точки, сред тях Антоанета Стефанова, която не успя да се пребори за медал.

Испанец е световен шампион в бягането по часовник при мъжете до 23 години

Йордан Петров с 57-мо място

Бургас приема Европейски фестивал по гимнастика "Golden Age Gym Festival 2024"