2. Други спортове
  3. Николай Генов стана балкански вицешампион на „часовник“

Николай Генов стана балкански вицешампион на „часовник“

Колоездач на „Цар Симеон 1898“ изпусна медал в общия старт

Младият колоездач на пловдивския велоклуб "Цар Симеон 1898" Николай Генов спечели вицешампионска титла в дисциплината индивидуално бягане по часовник, по време на Балканското първенство за юноши и кадети на шосе в Румъния. 16-годишният пловдивчанин кара като лъв по тежкото трасе, но бе изпреварен с малко единствено от представителя на домакините Петре. Дистанцията на „часовника“ при кадетите бе 12 км.

След финала Ники много съжаляваше много, че шампионската титла му се е изплъзнала така лесно, защото според него, той се е чувствал в оптимална спортна форма и е имал реален шанс за златото.

На балканиадата в Румъния Генов изпусна още един медал – в общия старт при кадетите. В жестока конкуренция златният медал измъкна сърбинът Джулай Заркович, който преодолял 63-километровата дистанция за 1.29:59 ч. С неговото време пристигна и Николай, заедно с останалите двама българи - Нягол Няголов и Станислав Киров. Триото наши национали обаче нямаше шанса измежду „голямото сито“ да "пробие" път и да атакува медалите във финалния спринт.

След финала Нико отново не можеше да си намери място, че е изпуснал медал. Генов спечели 3 шампионски титли на държавно лично-отборно първенство за юноши в Казанлък преди 3 седмици. В индивидуалната надпревара Нико направо отвя конкуренцията. Той блесна още в индивидуалното бягане по часовник на 10 км, където безапелационно финишира първи, пред съотборника си от "Цар Симеон 1898" Адриян Беев. Пак там, но в общия старт, талантливият пловдивчанин бе безупречен по 54-километровото трасе, с много добро тактическо "бягане" той се откъсна от основната група и отново убедително изкова първото място, с цели 45 секунди аванс пред втория - Онур Татар от Казанлък. После Генов бе в основата и на отборната шампионска титла на "Цар Симеон 1898", показа се като отличен тактик и спомогна много за отборните златни медали на родния си клуб.

На Балканиадата в Румъния, в надпревара при старшата възраст Валентин Нешев от „Левски“ грабна златния медал в индивидуалното бягане по часовник на 18 км. В общия старт - на 90 км, в същата възрастова група, шампион стана представителят на домакините Лучиан Буга, който взе разстоянието за 2.12:01 ч.

Другият национал на „Цар Симеон 1898“ – Нако Георгиев, финишира 5-ти. Минко Донковски пък получи дефект на велосипеда си и не завърши.
Иначе Балканиадата тази година се проведе край румънския град Миеркуря Чук, в централната част на Румъния, а всички състезателни тресета бяха подредени в живописната местност Тушнад. Тя премина при много добра организация. За първи път тази година на Балканиада за юноши - родени 1995-1996  година,  и кадети – родени 1997-1998 година,  участваха отбори от рекорден брой държави – 10.

10-и юбилеен турнир „Морски звезди“ и Приз „Меглена Михайлова“

Той ще се проведе на 12 и 13 октомври

Цанко Цанков: В основата на атаката срещу мен са българи

Плувецът говори за скандалите с рекордите му от последните седмици

Кралев разкри проблемите, които парализират спортните училища

Парите, които инвестираме в спортни училища, трябва да са оправдани, казва бившият спортен министър

Завърши втората гребна регата „Черно море“

Над 50 гребци от цялата страна, показаха своите умения в най-атрактивните дисциплини на академичното гребане

Илиана Раева: За мен е истинско щастие да ви слугувам

Раева беше преизбрана за четвърти пореден път за президент на БФХГ

Преизбраха Илиана Раева за президент на Българската федерация по художествена гимнастика

Тя остана на поста си с пълно мнозинство

Безпрецедентно решение! МОК удари българския бокс (ДОКУМЕНТ)

Боксът е аут от следващите Олимпийски игри, Национални федерации, членове на IBA губят всички права

Глушков даде старт на второто издание на крос „Скалите“

Министърът на спорта впечатлен от организацията на надпреварата в Белоградчик

Две титли и общо 11 медала спечелиха българите от международния турнир по бадминтон в София