2. Други спортове
  3. Отборният шампион при жените ще бъде излъчен утре

Отборният шампион при жените ще бъде излъчен утре

Предстои кулминацията на европейското първенство по спортна гимнастика в София

Събота, 17 май, с положителност е най-важният ден за специалистите и участниците в Европейския шампионат, тъй като той ще излъчи отборните победители и ще покаже какво е положението на европейската гимнастика по средата на пътя между Лондон’12 и Рио`16.
Квалификациите от четвъртък 15 май, поднесоха и първата голяма изненада. Отборът на Великобритания, чието най-добро класиране до момента бе 4-то място, оглави класирането на 1.017 т. пред 6-кратните европейски шампионки от Румъния и на 1.526 т. пред настоящите шампионки от Русия (Брюксел 2012).

Най-вероятно е битката за златото да се развихри между тези три състава. Хазартната формула 5-3-3 (5 гимнастички в отбора, 3 играят на отделните уреди, всички резултати се зачитат) прави стабилността на изпълненията отново най-важното условие за победата. Отборите на Италия (4-ти) и Германия (5-ти в квалификациите) имаха нищожната разлика от 0.233 т. помежду си и очевидно ще претендират за място на почетната стълбичка особено, ако някой от трите фаворити допусне срив.

Във финалната осмица са още съставите на Швейцария, Белгия и Испания. Отчитането на резултатите започва от нулата. Отборите финалисти играят по двойки на всеки уред, което прави състезанието истински спектакъл. Финалът утре започва в 15:00 часа, а награждаването на новия отборен европейски шампион ще бъде в 17:10 часа.

В днешния ден, 16 май, беше раздаден и вторият комплект медали от шампионата. Рускинята Ангелина Мелникова (57.107 т.) спечели златото в многобоя при девойките, втора остана румънката Лаура Юрка (55.698 т.), а с бронз (първи медал в многобоя при девойките за Великобритания) е Елиза Дауни (55.332 т.).

Нургюл Салимова приключи с реми в Лондон

Българската шахматистка Нургюл Салимова завърши с 5 точки участието си в отборния турнир Глобална шахматна лига 2024