1. Novsport
  2. Други спортове
  3. Расистки скандал се разрази около откриването на Париж 2024

Расистки скандал се разрази около откриването на Париж 2024

Политици не искат музикална звезда на Франция да пее на Игрите

Расистки скандал се разрази около откриването на Париж 2024

Скандал на основа расизъм избухна във Франция с церемонията по Откриването на Олимпийските игри в Париж.

Според публикации в медиите Ая Накамура, една от най-популярните артисти във Франция, е избран за главна звезда на церемонията по откриването на Игрите. Накамура доминира в различни музикални класации. Тя пее в необичаен и уникален стил, съчетаващ както френски традиции, така и афробийт.

Произходът й обаче нажежи настроенията сред крайнодесните депутати в страната. Накамура е живее в Париж от най-ранна детска възраст, но е родена в Мали. И този факт, очевидно, напряга консервативната част от френското общество, което е очевидно загрижено, че страната в такъв важен момент ще бъде представена от роден в Африка.

Щом се разпространи слухът, че главната песен на церемонията по откриването на Олимпиадата в Париж ще бъде поверена на певицата от африкански произход Ая Накамура се предизвикаха сериозни разногласия във френското общество. Това дори наложи парижкият прокурор да започне разследване за предполагаемо расистко насилие срещу певицата.

Съответна жалба е подадена до Международната лига срещу расизма и антисемитизма, чийто върховен комитет е базиран във Франция. Заслужава да се отбележи, че все още няма официална информация за поканата на Накамура за Олимпиадата. Има само предложение към артиста от френския президент Еманюел Макрон да изпълни хитовете на кабаретната легенда от 50-те години на миналия век Едит Пиаф. Само този факт обаче беше достатъчен за десните политици във Франция да започнат да обсъждат колко френски е Накамура.

По-ярко от останалите се открои председателят на Сената (горната камара на парламента) на Франция Жерар Ларше, депутат от дясната Републиканска партия. Той критикува Накамура за лошия й френски и каза, че жаргонната й реч има отрицателно въздействие върху младите хора и че темата на нейните изпълнения не отговаря на „истинския дух на Франция“.

Колеги веднага се обявиха в защита на момичето. Принцеса Ерика, певица от камерунски произход, отбеляза, че френският на Ая е точно френският, който се говори по улиците на съвременния Париж, Марсилия и други големи градове в страната. „Просто се чудя дали живеем в същата страна като г-н Ларше?“ - задава риторичен въпрос тя в социалните си мрежи. Френският министър на културата Рашида Дати предупреди сенатора да не проявява "чист расизъм" и каза, че МОК вече е загрижен за ситуацията.

„Този спор говори много за това какво е расизъм във Франция. Това не е първата полемика от този вид. Когато рапърът Юсуфа бе избран от френския футболен отбор да запише химна им за Евро 2021, (отново) имаше полемика от крайната десница. Случаят беше същият, когато рапърът Black M трябваше да изпълнява на стогодишнината от битката при Вердюн. Списъкът започва да е дълъг. Общото между тези изпълнители е, че са черни. В страната има проблем и с цветнокожите артисти. Дълго време Франция знаеше как да крие своя расизъм. Тук тя вече не може да го крие”, написа рап журналистката Меколо Билигуи.

 „Не трябва да хвърляме петно върху олимпийското движение“, каза бившият френски футболист Лилиан Тюрам, припомняйки националния отбор, в който много от играчите му също бяха критикувани по расова линия. „Когато Мбапе и други момчета вкарват голове, за хората те са французи, гордостта на нацията. Но когато същите тези хора грешат и губят, в тяхна посока се чуват призиви да се върнат там, откъдето са дошли родителите им. Можем ли наистина да говорим за единна нация? - възмущава се Тюрам, който самият е роден в Гваделупа, отвъдморски департамент на Франция.

„Изключително шокирани сме от расистките нападки срещу Ая Накамура в последните дни – пишат в изявлението организаторите на Олимпийските игри. – Най-слушаният френски изпълнител в света се ползва с нашата пълна подкрепа.“

Накамура е от Бамако, столицата на Мали. Родителите й са от видна каста на африкански певци, така че дори в историческата си родина те са имали привилегировано положение в обществото. Ая е най-голямото от пет деца. И именно в нея майка й, малийска поетеса, и баща й, който пеещ в кабаре, видяха надежда за продължаване на традициите на семейството.

Певицата оправда стремежите на семейството си, и още на 19-годишна възраст издаде дебютния си албум, който имаше огромен успех. Тя взе сценичното име Накамура, впечатлена от Хиро Накамура от американската драма за супергерои Heroes. Френските музикални критици твърдят, че никоя друга певица във френската история - дори Пиаф в следвоенните години - не е имала такъв глобален обхват като Накамура, който има фенове на всеки населен континент, от всякакъв произход, пол и възраст.

Най-известната песен на Накамура, Djajda, е пускана близо милиард пъти само в YouTube. Стилът на Ая ясно се откроява, защото съчетава както стереотипните представи за френската култура, така и уникалните традиции на френскоговорящите Кариби - най-вече Гваделупа и Мартиника. Получава се някаква смесица от евроденс с афропоп бийтове. Докато популярни групи като Daft Punk предпочитаха да пеят на английски, Накамура издаваше само френскоезични албуми.

Николай Илиев: Никой не може да отнеме постиженията на Цанко Цанков

Вижте какво каза мениджърът на плувеца

Нови победи за България в седмия кръг на Шахматната Олимпиада

Вижте всички резултати

След 30 години: Балканиада по спортна гимнастика в България

Вижте подробности

0% лихва по кредитните карти от Fibank до края на 2024 г.

До края на 2024 година важи предложението

Победа за мъжете и равенство за жените на шахматната Олимпиада

Вижте как се справиха нашите днес в Будапеща

Георги Глушков откри учебната година в НСА "Васил Левски"

Вижте подробности

Карлос Насар: Искам да стана олимпийски шампион поне още веднъж

Той получи наградата си за Спортист на месеца

Румъния световен шампион по риболов в Пловдив, българите са седми

Вижте подробности

Четвърта победа за шахматните националки на Олимпиадата

Нашите в топ 10