2. Други спортове
  3. Румъния отново е европейски шампион за жени

Румъния отново е европейски шампион за жени

Женският отбор на Румъния (Булимар, Йордаке, Мунтяну, Станила и Зарсу) спечелиха своята 7-ма европейска титла в отборното класиране след изключително напрегнат и интересен финал в столичната „Арена Армеец” в събота, 17 май

Женският отбор на Румъния (Булимар, Йордаке, Мунтяну, Станила и Зарсу) спечелиха своята 7-ма европейска титла в отборното класиране след изключително напрегнат и интересен финал в столичната „Арена Армеец” в събота, 17 май. Техният резултат бе 172.754 т. срещу 170.663 т. за състава на Великобритания (Дауни, Фрагапане, Харолд, Тъни, Уилън), които печелят втори сребърен медал след Европейското първенство в Бирмингам преди 4 години. Младият руски отбор, воден от най-известната европейска гимнастичка Алия Мусафина, остана с бронзовите медали 169.329 т.

„Ние сме наистина щастливи от тази победа, тъй като шампионатът протича на много високо спортно-техническо равнище. Не си правим илюзии, че това ни гарантира успех в световното първенство в Китай по-късно тази година, защото всички отбори са много напреднали и разликата между тях се топи”, каза именитият румънски треньор Октавиан Белу.

„Екзалтирани сме. Момичетата дадоха това, което се очакваше от тях на всички уреди. Този успех ни окриля и показва, че сме работили много добре при подготовката на първенството. И утре е ден, и се надяваме и той да ни донесе радост”, сподели Колин Стил, един от националните треньори на Великобритания.

„Отборът ни е съставен предимно от млади състезателки. Аз се опитах да помогна с каквото мога, но както знаете не се състезавам на 100% поради травма”, сподели олимпийската, световна и европейска шампионка Алия Мустафина (Рус).

Германия, с видим напредък в сравнение с първенството преди 2 години в Брюксел, завоюва 4-та позиция – 166.796 т.; следва Италия – 161.488 т.; Испания – 160.921 е на шеста позиция; Белгия – 160.728 на 7-мо място и Швейцария – 160. 397 т. на 8-ма позиция.

Както в квалификациите, основната роля за успеха на Румънките изиграха опитните Лариса Йордаке и Диана Булимар, от чийто изпълнения на последния за отбора уред – земната гимнастика, зависеше крайната победа.

Утре, неделя 18 май, ще бъдат разпределени медалите отделните уреди за девойките (9:30 до 11:10 часа), както и за жените (14:00 до 16:20 часа).

Входът за зрители е 5 лева.

Нургюл Салимова приключи с реми в Лондон

Българската шахматистка Нургюл Салимова завърши с 5 точки участието си в отборния турнир Глобална шахматна лига 2024