2. Други спортове
  3. Сърбин спечели международния колоездачен тур "Мемориал Димитър Янков"

Сърбин спечели международния колоездачен тур "Мемориал Димитър Янков"

Тимът на „Цар Симеон 1898“ завърши трети в отборното класиране

Сърбинът Душан Райович от тима на „Металак“ спечели силния международен колоездачен тур ​Слънчев бряг ​за младежи "Мемориал Димитър Янков", кръг от Световната купа. 17-годишният юношески национал на Сърбия кара като лъв през цялото състезание, като демонстрира отлична тактическа грамотност и солидна спортна форма.

На престижното второ място се класира българинът Станислав Киров от отбора на „Печенеги“ – Пазарджик, изпреварил молдовския национал Думитриу Бубму.   Четвърти и пети са отново българи – Делян Илиев от „Хемус“ – Троян и Иван Алберт Ажи от пловдивския колоездачен клуб „Цар Симеон 1898“.

В крайното отборно класиране тимът на „Цар Симеон 1898“ зае престижното трето място, като бе изпреварен единствено от сръбския „Металак“ и молдовския национален отбор. Пловдивските „царисти“ успяха да изместят в отборната надпревара националния тим на Румъния и силния италиански ​отбор ​на „Нова Борго“ – Болоня, където кара нашият​национал Петър Байчев.

Иначе последният състезателен ден премина много кротко и според очакванията на специалистите. Той бе общ старт с маршрутът Слънчев бряг - Каблешково - Ахелой – Медово и обратно до Слънчев бряг, с дължина на трасето 71 км.

При мокро трасе и страничен вят​ъ​р колоната се увлече в приспивното темпо на водачите, ​без особени раскъсвания​, като ​основната ​група фин​и​ш​и​ра в Слънчев бряг в пакет​.​

На Райович му бе достатъчно само завърши състезанието с основната група. Сърбинът го стори и така той заслужи приза и голямата кристална купа на победител.

Премиите на Ахелой за активност ги спечелиха Милан Драгоевич от „Железничар“- Ниш и молдовецът Никита Лунин. Премиите преди Медово за катерачи пък грабнаха румънските национали Емил Дима и Никола Андрей Барбу, които за малко изпревариха юношеския национал от „Цар Симеон 1898“ Николай Генов.

Така след крайното класиране и трите лидерски фланелки облякоха сърби: Душан Райович взе две лидерски фланелки – жълтата за краен победител в състезанието и в два етапа и бялата на червени точки за катеричи, а сънародникът му Милан Драгоевич – зелената за най-активен състезател.

Международния тур за младежи "Мемориал Димитър Янков", който тази година е от високата категория 2.1, примина на много високо ниво. Това потвърди главният комисар на Международната федерация по колоездене U.С.I. - французинът Алаин Козизарц, който не пропуска да хвали организаторите от хотелско дружество "Слънчев бряг хотел Холдингс" и община Несебър.

Надпреварата се провежда за втора поредна година в памет на известния общественик, бизнесмен, доайен на съвременния български туризъм и спомоществовател на футбола и колоезденето Димитър Янков.

Нургюл Салимова приключи с реми в Лондон

Българската шахматистка Нургюл Салимова завърши с 5 точки участието си в отборния турнир Глобална шахматна лига 2024