2. Други спортове
  3. Сърбинът Милан Зайч спечели турнира по шахмат Мемориал "Георги Трингов"

Сърбинът Милан Зайч спечели турнира по шахмат Мемориал "Георги Трингов"

Вицешампионът от световното първенство за деца до 14 години през 2013 г. заемаше челната позиция на турнирната таблица през целия турнир

Сърбинът Милан Зайч спечели 37-мия Открит шампионат на България и Мемориал "Георги Трингов", който се проведе в Пловдив. Вицешампионът от световното първенство за деца до 14 години през 2013 г. заемаше челната позиция на турнирната таблица през целия турнир.

Точковият му актив от 7,5 т. му донесе и норма за гросмайсторска титла. През 2014 година на турнира в Пловдив сръбският шахматист покри втората си норма за международен майстор и спечели приза до 18 години.

Това е най-младият победител в историята на първенството. Също със по 7,5 т. завършиха още 3-ма шахматисти. Допълнителният турнирен показател отреди второто място на полския гросмайстор Бартломей Хеберла.

Третото място спечели българският шахматист ГМ Красимир Русев. Четвърти е ММ Радослав Димитров. 5-то - 11-то място разделиха шахматистите с по 7 точки. 6,5 точки в турнира бяха достатъчни за дележ на 12-то - 25 - то място.

Шахматното събитие се проведе от 1 до 8 февруари 2015 година в залите "Париж" и "Москва" на "Новотел" Пловдив в 9 кръга по Швейцарска система. В турнира участваха 241 състезатели от 10 държави.

Гости на официалното закриване бяха Георги Титюков - кмет на район "Централен" Община Пловдив и изпълнителният директор на Българска федерация по шахмат Николай Велчев.

На младите призьори в различните възрастови групи бяха подарени предметни награди, осигурени от район "Централен" на Община Пловдив. Присъстващите на закриването девойки и жени получиха подаръчни комплекти от "Роза Импекс" .

Първа при жените се класира българската шампионка ГМ (жени) Маргарита Войска с 6 т. Четири шахматистки завършиха с по 6 точки, но отличната игра на българката определи поредната и победа в забележителната и шахматна кариера. При ветераните над 60 години победител със 7 точки е ГМ Бошко Абрамович.

В класацията на шахматисти с рейтинг до 2200 първа награда спечели гръцкият шахматист Лаброс Гианнулакис с 6 точки. При шахматистите в групата до ЕЛО 2000 първи с най-челно класиране е Александър Станчев с 6 точки.

Трима юноши до 18 години (двама румънци и един италианец) приключиха с по 6 точки. Победител стана Калин Георгиу от Румъния. Също с 6 точки и с преднина в крайното класиране на турнира е състезателката до 18 години Адела Великич (Сърбия).

При момчетата до 14 години с най-предно класиране е Лаброс Гианнулакис, следван от Михайло Радуванович и Лъчезар Йорданов с по 5,5 т. Виктория Радева с 5 точки е най-добре представилата се шахматистка до 14 години.

При децата до 12 години наградите както през 2014 г. наградите си поделиха Давид Гаврилеску (Гърция) и Стоян Стоянов, с по 5 точки. Също с 5 точки завърши и Иван Караджов. При момичетата до 12 години първа е Гергана Пейчева с 4,5 т.

До 10 години Александър Ташев е най-добре представил се с 4,5 т. На втора и трета позиция са Есат Рамаданов и Тодор Демирев. С 3,5 т. Надя Тончева е първа при момичетата в тази възрастова категория.

До 8 години първите три места завоюваха съответно Симеон Тодев, Момчил Дуков и Светлен Иванов (по 3 т.). С 2 точки най-добре представило се момиче до 8 години е Смарагда Сопалиди.

Държавен турнир по спортна стрелба „Не на дрогата“

В поредното издание на Държавния турнир по спортна стрелба с пневматично оръжие „Не на дрогата“ в НСБ „Спортпалас“, се включиха над 100 състезатели от 14 клуба в страната

49-годишна гимнастичка иска да участва в Лос Анджелис 2028

49-годишната Чусовитина е участвала осем пъти на Олимпийски игри

Винер обяви защо напусна президентския пост на руската художествена гимнастика

Тя е предлагала поста на олимпийската шампионка Алина Кабаева

Насар ляга под ножа след световното

Проблемите във федерацията не ме разсейват, казва звездата във вдигането на тежести

Стефани Стоева си осигури медал в Кайро

Стефани Стоева продължава на полуфиналите на международния турнир по бадминтон "International Series" в Кайро

Нургюл Салимова приключи с реми в Лондон

Българската шахматистка Нургюл Салимова завърши с 5 точки участието си в отборния турнир Глобална шахматна лига 2024