2. Други спортове
  3. Щангистите ни в „зона 5“ за квоти за Рио

Щангистите ни в „зона 5“ за квоти за Рио

Този уикенд 11 наши национали заминават за европейското в Лимасол

С 11-ото си място в отборно на световното в Алмати българските щангисти се намират в момента в зоната, която ни позволява да пратим 5 мъже на летните олимпийски игри в Рио де Жанейро(Браз) през 2016 г.

Тази бройка обаче не е окончателна и може да се промени, тъй като за крайното разпределение на квотите важи общият сбор от класиранията по точки на СП 2014 и СП 2015.

Визите са Рио се определят по следния начин: при сумарно отборно класиране от двете СП до шесто място място – 6, до 12 място – 5, до 18 място – 4 и след 18 място – 3. При жените засега сме без квоти, тъй като участието ни само с две състезателки в Алмати ни лиши от възможността да се наредим сред първите 21 държави в класирането по точки. Въпреки, че категориите в щангите са общо 15, максималният брой визи, които може да спечели една държава е ограничен до 10 (6 при мъжете и 4 при жените).

„Убеден съм, че имаме потенциал да се преборим за пълни квоти. За нас обаче като федерация по-важно е кои ще попълнят тези квоти и как ще се представят в Рио. Имаме добри щангисти, разполагаме с добър резерв сред младите, имаме и олимпийски шампион от младежките игри в Нанджин тази година. Старши треньорът Иван Иванов е с огромен опит на подиума, а вече с рутина и авторитет в като наставник залата. Задачата ни е да запазим и развием този потенциал, така че да защитим престижа на българската школа и да се представим успешно на олимпиадата в Рио“, заяви президентът на БФВТ Неделчо Колев.

Този уикенд 11 наши национали заминават за европейското в Лимасол. В Кипър в продължение на седмица ще се разпределят медалите в континенталните шампионати за юноши и девойки до 20 г. и за младежи и девойки до 23 г.
Насар ляга под ножа след световното

Проблемите във федерацията не ме разсейват, казва звездата във вдигането на тежести

Стефани Стоева си осигури медал в Кайро

Стефани Стоева продължава на полуфиналите на международния турнир по бадминтон "International Series" в Кайро

Нургюл Салимова приключи с реми в Лондон

Българската шахматистка Нургюл Салимова завърши с 5 точки участието си в отборния турнир Глобална шахматна лига 2024